Accident extrem de urât, marți, la orele amiezii, pe Bulevardul 2 Grăniceri, din municipiul Fălticeni.
Un tir a trecut efectiv peste o femeie de aproximativ 60 de ani, care traversa strada în zona fostului restaurant Stânișoara, printr-un loc nepermis.
Femeia a suferit multiple traumatisme și a primit îngrijiri medicale la fața locului din partea unui echipaj SMURD. Ulterior, a fost preluată de o ambulanță de la Substația Fălticeni, care a transportat-o la Spitalul Municipalul Fălticeni pentru a primi îngrijiri de specialitate.
Cu ambele picioare zdrobite de trecerea camionului, pacienta a fost preluată din Compartimentul de Primiri Urgențe de către medicii chirurgi. Managerul spitalului din Fălticeni, doctorul chirurg ortoped Vlad Morariu a declarat că femeia era în șoc traumatic și din cauza gambelor zdrobite i s-a făcut amputație de necesitate bilaterală de coapse. Are, de asemenea, pneumotorax și o fractură de șold și este internată la Terapie intensivă, prognosticul medicilor fiind rezervat.





