Asediul Cetății

Un spectacol unic în România



Emil Ursu și Vali Vasilescu
Emil Ursu și Vali Vasilescu

La conferința de presă organizată ieri de directorul general al Complexului Muzeal Bucovina, Constantin-Emil Ursu, conferință la care a participat și cascadorul și actorul Vali Vasilescu, coordonatorul echipei de cascadori profesioniști care va realiza duminică spectacolul asediului Cetății de Scaun a Sucevei, s-a accentuat faptul că este vorba de „un spectacol unic în România”.
Un spectacol pentru care instituția muzeală suceveană „a făcut mari eforturi financiare și logistice”, fiind vorba de o manifestare „de mare impact pentru public”.
Emil Ursu a lansat către suceveni invitația de a participa la spectacolul asediului cetății, care începe la ora 17:00, chiar dacă, numai după o oră, în centrul orașului va avea loc concertul orchestrei „Lăutarii” de la Chișinău, condusă de maestrul Nicolae Botgros.
„Sucevenii nu trebuie să piardă acest spectacol – a subliniat el – pentru că este absolut inedit”.
Un spectacol gândit special pentru Suceava
Așa cum a reliefat și Vali Vasilescu, este vorba de „o premieră în România”, spectacolul fiind „gândit special pentru Suceava”.
Eforturile vor fi concentrate pentru „crearea unei atmosfere cât mai reale” a asediului, deși, așa cum a precizat el, „scenariul nu urmărește strict firul întâmplărilor istorice”.
Vor fi într-adevăr secvențe de luptă ecvestră, se vor auzi 50 de lovituri de tun, zidurile Cetății vor fi asaltate cu scări de asediu, apărătorii vor vărsa catran încins peste asediatori, poarta cetății (butaforică) va fi spartă cu lovituri de berbec.
Sunt antrenați în realizarea acestui spectacol cca. 100 de cascadori, actori și pirotehniști.
Vali Vasilescu a declarat la final că are „o relație specială cu Suceava”, relație care s-a format și s-a consolidat cu prilejul participării la Festivalul de Artă Medievală „Ștefan cel Mare”.



Recomandări

Rădăcini și înălțări: istorie și duh românesc între Suceava și Cernăuți – Simpozion internațional la Vatra Dornei 9-10 octombrie 2025

Rădăcini și înălțări: istorie și duh românesc între Suceava și Cernăuți – Simpozion internațional la Vatra Dornei 9-10 octombrie 2025
Rădăcini și înălțări: istorie și duh românesc între Suceava și Cernăuți – Simpozion internațional la Vatra Dornei 9-10 octombrie 2025