Un automobil de epocă marca Ferrari 250 GT California Spyder, care a aparținut actorului american James Coburn, a fost vândut pentru 7 milioane de euro (10,98 milioane de dolari), devenind astfel cel mai scump vehicul vechi vândut la licitație, informează Reuters.
Automobilul decapotabil a fost una dintre cele 33 de piese Ferrari scoase la licitație, duminică, la Maranello, în Italia.
Mașina a fost cumpărată de realizatorul de televiziune britanic Chris Evans și a stabilit un nou record de preț pentru un automobil de epocă vândut la licitație, potrivit RM Auctions.
Purtătorul de cuvânt al casei de licitații a spus că automobilul face parte dintr-o serie limitată de doar 56 de exemplare.
Printre celelalte mașini de epocă vândute la licitație se numără un Ferrari 250 LM din 1964, pentru care s-a plătit suma de 4,5 milioane de euro.
De asemenea, un costum cu autograf purtat de șoferul de Formula 1 Kimi Raikkonen în 2007 a fost vândut pentru suma de 11.500 de euro.