Un diamant uriaș de 32 de carate, ce a aparținut filantroapei Lee Annenberg, va fi scos la licitație de casa Christie’s, în luna octombrie, la New York, iar specialiștii se așteaptă să fie achiziționat contra unei sume de peste 5 milioane de dolari, informează Reuters.
Acest diamant uriaș, montat într-un inel, a aparținut filantroapei Lee Annenberg, văduva magnatului media Walter Annenberg, și va fi scos la licitație pe 21 octombrie, la New York.
„Pietrele de o asemenea mărime sunt extrem de rare, iar apariția lor pe piață reprezintă întotdeauna un eveniment important în lumea diamantelor”, a declarat Rahul Kadakia, directorul departamentului de bijuterii al casei de licitații Christie’s.
„Culoarea impecabilă, claritatea și tăietura acestei pietre, dar și proveniența ei prestigioasă vor atrage colecționarii de pietre prețioase din toată lumea”, a adăugat aceeași sursă.
Lee Annenberg, care a murit în martie, la vârsta de 91 de ani, a fost președinta Fundației Annenberg după decesul soțului ei, un fost ambasador al Statelor Unite în Marea Britanie, fondatorul acestei fundații de caritate care sprijină proiectele educaționale și artistice.
Walter Annenberg a ocupat și funcția de șef de protocol în timpul primului mandat al președintelui american Ronald Reagan.
Acest diamant spectaculos va fi prezentat publicului într-un turneu, înainte de licitația din luna octombrie, urmând să fie expus în Geneva, Londra, Hong Kong, Los Angeles și New York.
În decembrie 2008, un diamant albastru de 35,6 carate a stabilit un nou record pe piața licitațiilor, fiind vândut pentru 25,3 milioane de dolari, o sumă considerată cu atât mai spectaculoasă în condițiile actuale, marcate de criza economică mondială.