Șantierele firmei Pfeiffer în municipiul Suceava seamănă din ce în ce mai mult cu teatre de război. După tranșeele care au brăzdat orașul, apar și proiectilele. Deoarece muncitorii nu-și bat capul să acopere șanțurile rămase în urma lucrărilor decât cu pietre de dimensiuni mari, un astfel de bolovan din fața unui magazin din cartierul Burdujeni a sărit de sub roata unui camion care a trecut în viteză pe strada Gheorghe Doja și a trecut ghiulea prin ușa termopan a magazinului. Distanța la care a ajuns în interior, de 6-7 metri de la ușă, este cel mai bun indicator asupra vitezei cu care a fost proiectat. Marele noroc a fost că pe traiectoria proiectilului nu a fost nimeni pentru că cel puțin pentru o persoană mai scundă lovitura ar fi putut fi fatală.
Incidentul s-a petrecut marți seara, la ora 21.45, la magazinul Granita Star, de pe strada Gheorghe Doja nr. 140C. Proprietara magazinului, Loredana Bobu, ne-a declarat că, la ora respectivă, în magazin se mai aflau doar vânzătoarele, care se pregăteau să închidă.
„Eram acasă când m-au sunat fetele și mi-au spus că pe stradă a trecut un camion cu viteză foarte mare și de la roată a sărit o piatră de pe marginea drumului, dintre cele puse de muncitorii care lucrează la apă și canalizare, și a spart geamul. A venit soțul meu la magazin, a sunat la 112 și a venit un echipaj de la postul de poliție din Burdujeni. Au văzut ce s-a întâmplat și au solicitat să le vină colegi de la poliția din oraș. Au venit, au făcut fotografii, au luat piatra și au plecat”, ne-a spus femeia.
Abia ieri după-amiază muncitorii au început să acopere bolovanii de la marginea străzii cu nisip
Ieri dimineață, soțul Loredanei, Liviu Bobu, a mers la șeful echipei de la Pfeiffer care execută lucrările în zonă și i-a spus ce s-a întâmplat. „Mi-a spus să înlocuiesc ușa, să-i spun cât costă și el va anunța conducerea firmei de la Satu Mare, care a subcontractat de la Pfeiffer și, dacă aceasta acceptă, va trimite banii pentru ușa nouă”, a afirmat Liviu Bobu.
Ieri, în jurul orei 11.00, pe așa-zisul șantier Pfeiffer nu se mișcase nimic. Bolovanii erau tot la marginea străzii, jucând sub roțile mașinilor. Abia după prânz, o echipă de muncitori s-a apucat să toarne nisip deasupra și să pregătească zona afectată pentru asfaltare, probabil mai curând din cauza faptului că firma ar putea fi obligată să plătească daune, decât din grijă pentru siguranța publică.
Marea problemă nu este însă neapărat valoarea pagubei cauzate magazinului Granita Star, de câteva sute de lei, ci pericolul pe care îl reprezintă acoperirea în dorul lelii a conductelor de la marginea străzilor, cu pietroaie mai mari decât pumnul, care zboară de sub roțile autovehiculelor. Într-un oraș murdar, îngropat în nămol și gunoaie, plin de șanțuri și gropi, în care nimeni nu mai are grijă la viteza cu care se circulă pe străzi, exact riscul de a ne trezi cu o piatră în cap ne mai lipsea.