Umoristul bucovinean Constantin Tiron, care a participat în zilele de 14-15 august a.c. la cea de-a V-a ediție a Festivalului Național de Umor „Scena lu’ Tănase” de la Techirghiol, a obținut Trofeul Festivalului și a primit Premiul de Excelență pentru întreaga sa activitate.
Trebuie subliniat faptul că umoristul din Câmpulung Moldovenesc (care scria recent în primul număr al revistei „Însemnări Bucovinene” că „umorul nu e bășcălie”) a fost singurul premiant al festivalului și, așa cum am aflat de la el, acesta este cel de-al 358-lea premiu obținut la secțiunea de interpretare la numeroasele festivaluri-concurs la care-a participat pe parcursul îndelungatei sale cariere de umorist.
Constantin Tiron a venit de la Techirghiol și cu un portret realizat de graficianul satiric Leonte Năstase, care a fost caricaturistul de serviciu al festivalului, întrucât s-a prezentat cu o expoziție personală și a executat, la cerere, portretele caricaturizate ale participanților.
Chiar dacă la începutul acestui an umoristul bucovinean spunea că a cam venit timpul să se retragă de pe scenă, și-a propus să participe în această toamnă la festivalurile naționale de umor „Burduful de Aur”, de la Sibiu, și „Ceapa de Aur”, de la Făgăraș.
Singurul premiant
Umoristul bucovinean Constantin Tiron a primit Trofeul și Premiul de Excelență la Festivalul Național de Umor „Scena lu’ Tănase” de la Techirghiol





