Recuperarea turiștilor din râpe montane, montarea de scripeți pentru scoaterea acestora la un loc de unde să poată fi transportați spre spital, dar și alte exerciții specifice salvatorilor montani vor putea fi urmărite timp de trei zile la Vatra Dornei. Toate acestea fac parte din probele concursului Raliul Salvamont, care începe astăzi și se termină miercuri, 11 martie. Șeful Serviciului Salvamont Vatra Dornei, Petrică Ariciuc, a detaliat și celelalte probe din concurs pe care echipajele înscrise trebuie să le parcurgă.
Una dintre acestea este patrula, probă în care echipajele vor parcurge pe schiuri de tură un traseu de 6 km lungime, cu o diferență de nivel de 350 de metri. O altă probă este transportul unei persoane accidentate cu akja, targa de intervenție pentru pârtie. În acest caz a fost amenajat un traseu cu o lungime de 600 de metri, iar pentru a spori gradul de dificultate s-au amplasat și mai multe jaloane.
„La acest concurs vor participa doar salvatori care au absolvit Școlile Naționale Salvamont, atât etapa de iarnă, cât și cea de vară. Modul de intervenție este similar, iar diferența se face în rapiditatea cu care se intervine și modul de protecție și supraveghere a persoanei accidentate”, a declarat Petrică Ariciuc.
La concursul care se va derula pe platoul din jurul Vârfului Diecilor, situat la capătul telescaunului, vor participa echipaje din Neamț, Suceava, Bistrița, Sibiu, Borșa, Petroșani și Vatra Dornei.






