Înapoi pe baricade

Trimis în judecată pentru că a ajutat un coleg să primească șpagă, un polițist a fost achitat și s-a întors la post



Trimis în judecată pentru comiterea infracțiunii de complicitate la luare de mită, inspectorul principal Florin Vântu a revenit la serviciu și a primit și sumele de bani care i-au fost oprite în perioada procesului. Totul s-a întâmplat recent, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a soluționat definitiv dosarul care-l privea pe polițist. Inițial, Florin Vântu a fost achitat de Curtea de Apel Iași pe motiv că fapta de care era acuzat nu există, dar soluția a fost atacată cu recurs de procurorii Direcției Naționale Anticorupție. Și instanța supremă a ajuns la aceeași concluzie, motiv pentru care decizia de achitare a rămas definitivă. Ca urmare a acestei soluții, Florin Vântu și-a recăpătat toate drepturile pe care le-a avut înainte de a fi reținut, pe 21 octombrie 2011, iar în acest moment ocupă funcția de locțiitor al șefului Secției Rurale Vadu Moldovei.
Nu același lucru s-a întâmplat și cu cealaltă persoană trimisă în judecată în acest dosar. Este vorba de subinspectorul Florin Muscă. Acesta a fost condamnat la trei ani cu suspendare, atât la prima instanță, cât și la Înalta Curte de Casație și Justiție. Magistrații au mai decis că după ce va trece această perioadă de trei ani, plus perioada de încercare, Florin Muscă nu va mai avea dreptul să lucreze în structurile de poliție.
Pentru ce au fost judecați Muscă și Vântu
Cei doi polițiști au fost trimiși în judecată în urma unui flagrant organizat pe 21 octombrie 2011, chiar în sediul Poliției Fălticeni. În ceea ce-l privește pe Florin Muscă, procurorii DNA Suceava au meționat următoarele: „Pentru a nu se sesiza din oficiu și a nu efectua cercetări cu privire la comiterea unei infracțiuni privitoare la viața sexuală (n.a. – un dosar de viol aflat în lucru la Parchetul de pe lângă Tribunalul Suceava) a pretins suma de 1.000 de euro de la Aioanei Alexandru”.
În ziua în care s-a organizat flagrantul, Alexandru Aioanei a fost audiat din nou la sediul Poliției Fălticeni, iar înainte de plecare a lăsat pe masa polițistului Florin Vântu plicul cu 1.000 de euro. Imediat, în birou au intrat ofițerii Direcției Generale Anticorupție și procurorii Direcției Naționale Anticorupție, care au găsit plicul buclucaș.
Deși i-au reținut pentru cercetări pe ambii polițiști, în final doar Muscă a fost arestat, împotriva lui Vântu fiind luată măsura interdicției de a părăsi localitatea de domiciliu.
Flagrantul a fost realizat în urma unui autodenunț
Cu ocazia audierilor din instanță, Alexandru Aioanei a povestit cum s-a petrecut totul. Aioanei a spus că subinspectorul Florin Muscă l-a chemat în sediul Poliției Fălticeni, iar acolo i-a cerut toate actele, atât ale mașinii, cât și cele personale. „I-am spus că nu sunt implicat în acel viol care o privea pe o tânără de 16 ani, dar polițistul Muscă mi-a cerut să dau o declarație pe care mi-a dictat-o. El îmi sugera că am un dosar și că trebuie să merg la Suceava, să mă întâlnesc cu un procuror care să mă aresteze, și asta m-a speriat extrem de mult”, a povestit Alexandru Aioanei.
Tânărul le-a explicat judecătorilor că i s-a recomandat de către polițist să-și recunoască fapta „pentru că e mai bine pentru el”.
Extrem de speriat de „consecințele” faptei sale, tânărul a aflat că poate fi „ajutat”. „Polițistul Florin Muscă mi-a spus că mă poate ajuta, dar costă mulți bani, cam 1.000 de euro. Eu i-am spus că nu am de unde face rost de acești bani, dar el mi-a spus că dacă până a doua zi nu aduc banii nu are ce-mi face și mă duce la Suceava, la procuror, pentru arestare”, a mai spus Alexandru Aioanei.
În cele din urmă, toată tărășenia a ajuns la urechile polițiștilor de la Direcția Generală Anticorupție, care au fost sunați pe telverde, iar în colaborare cu procurorii DNA Suceava au organizat flagrantul.



Recomandări

Primele condamnări definitive într-un dosar care îl privește pe un fost șef de la Serviciul Permise și Înmatriculări

Primele condamnări definitive într-un dosar care îl privește pe un fost șef de la Serviciul Permise și Înmatriculări
Primele condamnări definitive într-un dosar care îl privește pe un fost șef de la Serviciul Permise și Înmatriculări

Fugarul ”Duțu” Huțuleac a fost adus în țară pentru a-și executa pedeapsa după ce a lovit un polițist cu sabia în cap

Fugarul ”Duțu” Huțuleac va fi adus în țară azi pentru a-și executa pedeapsa după ce a lovit un polițist cu sabia în cap
Fugarul ”Duțu” Huțuleac va fi adus în țară azi pentru a-și executa pedeapsa după ce a lovit un polițist cu sabia în cap

80 de copii nevoiași din județ vor merge la mare. S-au adunat 15.000 de euro, cu ajutorul preotului Alexandru Lungu și a polițistului Daniel Ceclan (Dani Cek)