Tribunalul București a decis, luni noaptea, că fiul jurnalistului Dumitru Tinu, Andrei Iucinu, poate purta numele de familie al tatălui său, decizia putând fi atacată cu recurs la Curtea de Apel București.
Tribunalul București a menținut astfel decizia instanței inferioare, Judecătoria Sectorului 1, care a decis, în martie, că Iucinu poate purta numele de familie al tatălui său.
Potrivit deciziei secției civile a Judecătoriei, cererea lui Andrei Iucinu s-a admis în parte, dar se arată că acesta va putea „purta în continuare” numele de Tinu. Față de cererea tânărului de modificare a numelui tatălui din certificatul de naștere și față de modificarea numelui de familie din același document, instanța a decis disjungerea soluționării acestor capete de cerere și formarea unui nou dosar.
Acest dosar, în care Andrei Iucinu a cerut să-i fie modificate în certificatul de naștere rubricile „Numele tatălui” și „Nume” astfel încât să figureze ca fiu al lui Dumitru și să poarte numele de familie Tinu, dar și obligarea Primăriei Sectorului 6 la eliberarea unui nou certificat de naștere cu caracteristicile cerute, este suspendat până la o soluție definitivă în privința numelui fiului jurnalistului.
Iucinu a solicitat Judecătoriei Sectorului 1 București schimbarea numelui după cel al tatălui său, jurnalistul Dumitru Tinu, iar decizia instanței a fost atacată cu apel la Tribunalul București.