– Un individ din municipiul Suceava și doi din Vicovu de Sus au furat bunuri de zeci de mii de euro și au provocat distrugeri enorme pe liniile de cale ferată din Belgia
Trei suceveni au fost trimiși în judecată, zilele trecute, în stare de arest preventiv, la Tribunalul de primă instanță din Gent (Belgia). Acesta este, a mărturisit șeful Serviciului Teritorial al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism Suceava, procurorul Marius Cazac, motivul pentru care procurori și polițiști federali din Belgia au venit, la începutul săptămânii trecute, la Suceava, și, însoțiți de procurori și polițiști suceveni din cadrul structurilor de combatere a crimei organizate, au făcut mai multe descinderi la adrese din municipiul Suceava și orașul Vicovu de Sus, în baza unor ordonanțe de percheziție.
Cei trei suceveni (Alexandru Ionesei, din municipiul Suceava, Gheorghe Gheorghiță și Alexandru Ionesei, ultimii doi din Vicovu de Sus) sunt acuzați că fac parte dintr-o grupare care se ocupa în Belgia cu furturile de cupru din cablurile de semnalizare feroviară de pe calea ferată. „Valoarea furturilor este de zeci de mii de euro, dar valoarea distrugerilor este enormă”, a declarat Marius Cazac.
Șeful procurorilor de crimă organizată a mai spus că în urma perchezițiilor au fost găsite mai multe bunuri despre care se bănuiește că ar fi provenit din furturi. „Cei trei români făceau parte dintr-o grupare care în perioada iulie-septembrie 2006 a terorizat comunitățile belgiene prin furturi și prin distrugeri cu pierderi economice”, a mai spus procurorul șef al DIICOT Suceava.
Recent, Compania Națională a Căilor Ferate belgiene a anunțat că, în decurs de aproape un an, a rămas în urma furturilor fără 180 de kilometri de cabluri, folosite în special la sistemele de semnalizare, și că hoții acționau cu rapiditate pe șantierele Trenurilor de Mare Viteză, prejudiciul ridicându-se la circa 1.600.000 de euro.





