Trei tineri din comuna Șcheia au primit mandate de arestare pentru 30 de zile pentru două furturi comise în aceeași gospodărie din localitate.
Sesizarea a fost făcut la poliție pe 1 octombrie, iar după ce au vizionat imaginile de pe camerele de supraveghere oamenii legii au solicitat la Judecătoria Suceava mandate de percheziție pentru patru locații.
Perchezițiile s-au derulat în cursul zilei de joi, 9 octombrie, iar ulterior au fost aduse la audieri trei persoane. Este vorba de Eduard Stancu, Avram-Isac Bozomală și Ștefan-Albert Stancu. Primii doi nu au recunoscut nimic, în schimb cel de al treilea a ales să coopereze cu anchetatorii.
Inițial, pe numele celor trei au fost emise ordonanțe de reținere pentru o perioadă de 24 de ore, iar ulterior un magistrat de drepturi și libertăți de la Judecătoria Suceava a admis propunerea procurorului de caz și a emis mandate de arestare pentru toate persoanele puse sub acuzare.
Doi dintre ei, Eduard Stancu, de 21 de ani, și Avram-Isac Bozomală, de 19 ani, se aflau în arest încă de acum o săptămână.
Cei doi au fost prinși, alături de Albert Stancu, de 19 ani, după ce au spart cu o piatră un geam din spate al unui autoturism marca VW, ce era parcat lângă trotuar în municipiul Suceava.
Suspecții au fost puși pe fugă de apropierea polițiștilor, fiind prinși ulterior pe bulevardul George Enescu, în spate la Dorna.
Continuând ancheta, polițiștii au constatat că cei trei au sustras o borsetă după ce au spart geamul autoturismului marca VW Tiguan de pe strada Mihai Viteazul. Unul dintre autori a spart cu o piatră un geam lateral spate al autoturismului marca VW Tiguan, altul băgând mâna în interior, de unde a sustras o borsetă. Al treilea implicat a avut rolul de a supraveghea zona.
Dacă Avram-Isac Bozomală și Eduard Stancu au primit mandate de arestare la acea vreme, față de Albert Stancu s-a luat măsura controlului judiciar.
Prin documentarea furtului de la Șcheia grupul s-a reunit acum în spatele gratiilor.