Valoarea tranzacțiilor cu certificate de emisii de dioxid de carbon a urcat anul trecut cu 80%, la 60 de miliarde dolari, întrucât reglementările din acest domeniu au devenit un motiv de îngrijorare pentru mai multe companii, potrivit firmei de consultanță Point Carbon din Oslo, citată de Reuters.
Piața certificatelor de emisii de carbon a avut, în 2006, o valoare de 33 de miliarde de dolari.
Volumul de emisii de gaze tranzacționate a urcat anul trecut cu 64%, la 2,7 miliarde de tone.
Piața emisiilor de dioxid de carbon permite statelor și companiilor să îndeplinească obiectivele de emisie a dioxidului de carbon prin cumpărarea unor certificate.
SUA, cel mai mare poluator cu dioxid de carbon la nivel mondial, nu a reglementat până în prezent piața emisiilor de dioxid de carbon. Totuși, zece state din estul SUA intenționează să înceapă anul viitor tranzacțiile cu certificate de emisii de dioxid de carbon.
Schema UE.
Băncile, fonduri de hedging și bursele din SUA, inclusiv cea de mărfuri din New York, Mercantile Exchange, s-au implicat mai mult anul trecut în tranzacții și pregătirea pentru reglementarea națională a pieței emisiilor de carbon.
„Acest lucru indică creșterea încrederii că tranzacțiile cu certificate de emisii de gaze poluante se vor dezvolta în curând foarte mult în SUA, fie la nivel federal sau al statelor”, se arată într-un comunicat al Point Carbon.
Aproximativ două treimi din volumul certificatelor de emisii tranzacționate anul trecut a avut loc în cadrul schemei de tranzacționare a certificatelor de emisii a Uniunii Europene (UE). Astfel, în cadrul sistemului european au fost tranzacționate 1,6 miliarde de tone de emisii de dioxid de carbon, în valoare de 41 de miliarde dolari.
UE a adoptat, în 2005, sistemul european de tranzacții cu emisii de dioxid de carbon, cu scopul de a reduce emisiile prin stabilirea unui preț pe dioxidul de carbon.