Transilvania se numără printre cele 10 destinații de iarnă din Europa pe care celebrul ghid de călătorii Lonely Planet le recomandă turiștilor să le viziteze anul acesta, informează site-ul lonelyplanet.com.
Transilvania se regăsește pe poziția a noua în acest top realizat de editorii publicației Lonely Planet.
„Nu puteți vizita bârlogul lui Dracula într-o zi însorită, în care se aud zgomotele făcute de miei pe câmp, nu? Încercați să vizitați castelul într-o zi cu cer înnorat, când frunzele copacilor au căzut și când zăpada începe să învăluie peisajul”, spune editorii ghidului Lonely Planet.
Aceștia recomandă și vizitarea orașelor Brașov și Sighișoara, „două orașe medievale superbe”, care au conexiuni variate cu Vlad Țepeș, care în trecut se numea Dracul, deși nu este foarte clar dacă el a pus vreodată piciorul în așa-zisul său castel (Castelul Bran, n.r.).
„Bram Stoker nu a vizitat niciodată România, deci nu vă așteptați să regăsiți acolo prea multe elemente din cartea și din filmele cu Dracula”, mai spun editorii Lonely Planet.
Lonely Planet face trimitere la scriitorul britanic Bram Stoker (1847 – 1912), care l-a folosit pe Vlad Țepeș ca sursă de inspirație pentru romanul său „Dracula”, publicat în 1897.
În topul 10 al destinațiilor de iarnă din Europa recomandate de Lonely Planet se mai numără: Rovaniemi din Finlanda; târgurile de Crăciun din Germania și Austria; Abisko (Suedia); Atena (Grecia); Copenhaga (Denemarca); Budapesta (Ungaria); Jasná (Slovacia); Andaluzía (Spania); Veneția (Italia).
Lansat în 1972, Lonely Planet este cel mai important ghid de călătorii din lume. Publisherul Lonely Planet editează peste 500 de titluri legate de călătorii, în mai multe limbi, și produce programe de televiziune în colaborare cu alte companii.