Primele rezultate ale anchetei efectuate de Corpul de Control al Ministerului Educației asupra transferurilor elevilor de clasa a IX-a de la un liceu la un alt liceu mai bun sau de la un profil la un altul, după încheierea repartiției computerizate, au fost făcute publice ieri, de secretarul de stat Vasile Șalaru. Acesta ne-a declarat că în urma anchetei efectuate la Suceava a reieșit că din cele 523 de cereri de transfer au fost aprobate de comisia condusă de inspectorul adjunct Cristina Teodorovici 386 de cereri depuse în termenul prevăzut de lege și șapte cereri făcute după acest termen. Din acest număr impresionant, conform secretarului de stat Șalaru, doar 38 au îndeplinit criteriul de medie, 12 s-au încadrat în criteriul ”gemeni, tripleți” și două au respectat criteriul vocațional. Restul, de 332 de solicitări, ”au fost aprobate fără respectarea criteriului de medie, deci sunt ilegale”.
Elev cu media 5,01 transferat la un liceu cu ultima medie de admitere 7,08
La un liceu la care ultima medie de admitere a fost 7,08, precum ”Andronic Motrescu” din Rădăuți sau Liceul Tehnologic ”Ion Nistor” din Vicovu de Sus, au fost admiși elevi cu 5,68 sau 5,01. La un liceu cu ultima medie la repartiția computerizată 8,13, cum a fost Colegiul „Alexandru cel Bun” din Gura Humorului, a fost admis, prin bunăvoința comisiei de transferuri, un elev cu media 6,37. La liceele de top, precum Colegiul Național ”Ștefan cel Mare”, cu ultima medie 9,39 la matematică-informatică, a fost admis un elev cu 8,67, iar la o specializare cu ultima medie 9,20, cum a fost la științele naturii, a fost admis un elev cu media 7,68.
În urma acestor constatări, Ministerul Educației a decis anularea transferurilor făcute cu încălcarea legii. În ceea ce-i privește pe cei responsabili de situație, Vasile Șalaru a declarat: ”Colegii noștri din Inspectoratul Școlar Suceava sunt cercetați disciplinar, iar pentru membrii comisiei vor fi sesizate organele de cercetare penală în privința posibilității de săvârșire a infracțiunii de abuz în serviciu”. Sesizarea penală îi vizează pe toți cei cinci membri ai comisiei al cărei președinte a fost Cristina Teodorovici. Suplimentar pentru aceasta din urmă, ministerul a decis înlocuirea ei din funcția de inspector adjunct al IȘJ. ”Nu cred că o recomandă pe doamna Teodorovici ceva ca să mai rămână la IȘJ”, a precizat secretarul de stat Șalaru.
În cazul inspectorului general Gheorghe Lazăr, soarta lui în fruntea inspectoratului școlar se va decide astăzi, când se soluționează contestația pe care a făcut-o la examenul pe care l-a picat, pentru funcția de șef al IȘJ. ”Dacă nu promovează, nici dumnealui nu mai rămâne în funcție”, a precizat reprezentantul ministerului. Independent de soarta contestației, Lazăr va fi sancționat administrativ, chiar dacă nu a făcut parte din comisia de transferuri deoarece ”era nr. 1 în inspectorat și nu știe ce s-a petrecut în instituția pe care o conduce”.
”Facem dreptate miilor de elevi care au obținut medii mari, dar au fost prejudiciați”
Pentru a-și face o imagine mai clară asupra fenomenului transferurilor elevilor de la Suceava, Șalaru a declarat că a cerut, ieri, să-i fie trimisă situația transferurilor pe ultimii cinci ani: ”Să analizez dacă e o practică sau doar 2015 a fost un an cu ghinion”.
”Noi am dispus toate măsurile legale. Dacă aceste verificări nu s-au făcut niciodată după 1990, acum facem dreptate miilor de elevi care au obținut medii mari, dar au fost prejudiciați. Este pentru prima dată când Ministerul Educației aplică legea și fiecare trebuie să răspundă după faptele lui”, a afirmat Vasile Șalaru, care a mai precizat că, în câteva zile, prin direcția de specialitate va avea câteva nume de profesori suceveni pe care să i le propună ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu, pentru numirea viitoarei conduceri a IȘJ Suceava.
Reamintim că, la numărul elevilor intrați la liceu ”pe ușa din spate”, după repartiția computerizată, Suceava este campioana României. După repartizarea computerizată din acest an, cele mai multe cereri de transfer au vizat liceele „Petru Rareș” Suceava, unde s-au înregistrat 58 de cereri de transfer, „Mihai Eminescu” Suceava, cu 39 de cereri de înscriere, și „Ștefan cel Mare” Suceava, cu 33 de solicitări. În județe precum Iași, Bacău sau Botoșani nu există nici măcar un singur transfer.
Măsuri
Transferurile ilegale de elevi anulate, sesizare penală împotriva comisiei, Teodorovici afară din IȘJ
