Autoritățile sucevene cu atribuții privind combaterea infracțiunilor de trafic de țigări și a contrabandei în domeniu nu par dispuse să se implice în această luptă. Timp de o săptămână, „Monitorul de Suceava” a scris, cu date concrete, despre ceea ce se petrece în zona Siret. Nu doar că nu s-a întâmplat nimic, dar țigări scoase ilegal din magazinele duty-free au fost comercializate în continuare pe piața neagră, la fel cum se întâmplă și cu țigările introduse ilegal din Ucraina, fie prin Punctul de Trecere a Frontierei Siret, fie pe fâșia verde. Și în timp ce autoritățile sucevene competente să ia măsuri, în special Vama și Poliția de Frontieră, dar și Parchetul, Poliția sau structurile de combatere a corupției în rândul funcționarilor, nu văd și nu citesc nimic, bugetul de stat este prăduit cu sume colosale. Valentin Canura, reprezentant al British American Tabacco România, a arătat că anual, în România se fumează 620 de milioane de pachete de țigări vândute la negru, din care 150 de milioane de pachete sunt aduse din Ucraina, o mare parte prin Punctul de Trecere a Frontierei Siret și fâșia verde din județ, ceea ce înseamnă un prejudiciu de peste 200 de milioane de euro anual, numai în ceea ce privește Suceava.
O mafie tânără care prinde rădăcini
De-a lungul anchetei care s-a finalizat cu publicarea unui număr de șase materiale în paginile ziarului, am discutat cu zeci de oameni, unii cu funcții importante, alții simpli executanți în această mafie imensă care se numește traficul cu țigări, iar unii doar martori ai unor evenimente la care au fost implicați fără voia lor. Este un sistem ermetic, dar nu impenetrabil. Poate fi străpuns pentru că sunt implicate mai mult grupuri, fiecare cu propriile interese.
Cert este că între aceste bande rivale, și nu greșesc când le numesc așa, chiar dacă nu s-a ajuns încă la răfuieli în stradă, nu există cale de împăcare. Lupta pentru supremație este acerbă și va continua multă vreme. Cu timpul, grupările de tip mafiot care acționează în Suceava se vor perfecționa, iar destructurarea lor va fi și mai problematică. Sămânța mafiei traficului de țigări a fost plantată și între timp a prins rădăcini, iar dacă acestea nu vor fi tăiate la timp vom ajunge să vorbim doar șoptit despre acest subiect.
De ce tace toată lumea?
Un alt aspect pe care l-am remarcat în ultimele săptămâni este acela că aproape toată lumea tace. Chiar și cei care au fost trimiși în judecată pentru implicare în traficul cu țigări vorbesc doar tangențial despre subiect și despre ceea ce se întâmplă în realitate. Asta când o fac, pentru că în general preferă să nege evidențele, cum este și cazul unor indivizi prinși de mai multe ori în timp ce transportau țigări fără acte legale, de proveniență ucraineană sau din magazinele duty-free. E o caracatiță din care statul și contribuabilul cinstit are de pierdut. Nu și cei care se ocupă cu traficul de țigări, și care și-au ridicat de-a lungul timpului vile în curtea cărora stau mașini de lux, iar viața de huzur nu ar putea fi explicată cu acte în regulă. Cei care sunt implicați în fenomen au tot interesul să tacă, chiar și când e vorba de grupuri rivale. Până și cei care sunt ieșiți din joc sunt la fel de tăcuți. Motivul? Speră că într-o bună zi vor reveni pe piață și nu e bine să-ți faci dușmani care te-ar putea răpune la un moment dat.
Orice mișcare suspectă este raportată
Orice mișcare din zonele unde se depozitează și apoi se încarcă mașinile cu țigări de contrabandă care pleacă în toată țara este monitorizată atent. Orice intrus care intră în zona de interes devine suspect și activitățile infracționale se suspendă până când totul revine la normal. Pentru a se pune la adăpost de musafirii nepoftiți, indivizii din Siret implicați în traficul cu țigări s-au dotat cu stații de emisie recepție puternice, care bat și până la 20 de km. În acest fel, totul era sub control, în cazurile unor evenimente neprevăzute. În rest, implicarea unor vameși și polițiști de frontieră în traficul cu țigări făcea ca această cetate să fie aproape inexpugnabilă.
Siret, un oraș mort și totuși prosper
Cu o economie care a murit în urmă cu ani de zile, orașul Siret părea condamnat. Pentru oamenii cinstiți așa s-a și întâmplat, iar viața de zi cu zi a devenit un coșmar. Descurcăreții s-au orientat rapid spre noua industrie care a înflorit în zonă. Fumul fabricilor a fost înlocuit cu fumul țigărilor, iar cărămizile cu bani au umplut buzunarele celor care s-au implicat activ în traficul cu țigări și au schimbat și câte 15 pașapoarte în decurs de doi-trei ani. Au apărut și hoții hoților, acea grupare de copilandri care fura țigări din depozitele clandestine constituite în Siret, având convingerea că nimeni nu-i va reclama. În bună măsură, calculele lor au fost corecte, până când prăjina nu le-a mai ajuns la nas și au început să se creadă prea importanți pentru un oraș atât de mic.
Ce va urma pentru Siret? Greu de spus, dar probabil că vom asista în continuare la afaceri ridicate din neant și o întrecere de „cea mai” și „cea mai” frumoasă și tare mașină sau vilă. O parte din banii tăiați din pensii și salariile bugetarilor se găsesc și aici. Dar intrăm deja în politică și eu nu mă prea pricep la așa ceva. Să fumați bine!
Îngrijorător
Traficul de țigări, o problemă doar la nivel declarativ
