Președintele executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea, a declarat, miercuri, că niciun jucător dinamovist nu va părăsi lotul campioanei în această pauză competițională, infirmând astfel zvonurile privind plecările lui Zicu la Steaua și Pulhac la Timișoara, informează site-ul oficial al „alb-roșilor”. „Niciodată! Ianis a crescut la Dinamo, viața și ascensiunea lui în fotbal se confundă cu Dinamo. Pentru Zicu nu există alta echipă în România. Când era la Rapid, gândurile lui erau numai la Dinamo. Vorbeam zilnic cu el despre situația echipei noastre pentru că își dorea din tot sufletul să se întoarcă în Ștefan cel Mare. Dovada că a revenit la singura lui dragoste, Dinamo. A renunțat la mulți bani pentru a îmbrăca tricoul lui Dinamo și merită tot respectul fanilor. Ne punem mari speranțe în revenirea în forță a lui Ianis și suntem convinși că poate fi unul dintre jucătorii decisivi pentru îndeplinirea obiectivelor lui Dinamo în acest moment, locul 2 în campionat și câștigarea Cupei României. Sunt convins că, prin evoluțiile din 2008, Zicu poate reprezenta România și la Campionatul European. Își dorește enorm să ajungă la Euro, iar totul depinde de el. Subiectul Zicu este închis”, a spus Borcea.
Lobonț nu pleacă nicăieri
Borcea a menționat că a avut o discuție cu portarul Bogdan Lobonț, care i-a transmis că nu va pleca de la echipă. „În altă ordine de idei, nu există nicio zi în presă fără o ofertă pentru Bogdan Lobonț. Urmărind site-urile tuturor dinamoviștilor, suporterii sunt un pic îngrijorați, chiar dacă Lobonț a anunțat că a obosit să tot repete că nu pleacă de la Dinamo. «Lobby» este un jucător de mare caracter. A avut și are în continuare foarte multe oferte de la cluburi puternice din străinătate. Ieri (n.r. – marți) am avut încă o discuție cu «Georgel». Știți ce mi-a spus? «Cum să las echipa la greu? Așa mă cunoașteți pe mine? Sunt un om de onoare!». Mai e ceva de comentat după aceste cuvinte? Bogdan Lobonț nu este numai cel mai bun portar din România, este un om extraordinar și un profesionist în adevăratul sens al cuvântului”, a adăugat Borcea.
Au refuzat oferta pentru Pulhac de la Timișoara
Cristian Borcea a menționat că fundașul Cristian Pulhac nu se va transfera la Poli Știința Timișoara, după ce președintele bănățenilor a anunțat că a înaintat o ofertă de 1,5 milioane de euro pentru fotbalistul campioanei României. „Dinamo nu poate transfera cel mai bun fundaș stânga din România la o echipă rivală. Acesta este și un răspuns scris pentru Poli Timișoara. Indiferent de ofertă, Pulhac nu poate ajunge la nicio echipă din campionatul intern. Repet încă o dată, am reușit întotdeauna să obținem ceea ce ne-am propus atunci când am fost uniți. Ne-am bucurat cu toții în vara trecută pentru performanțele obținute. Acum, și la greu trebuie să fim o familie, să readucem Dinamo în fruntea clasamentului. Nu pleacă nimeni de la Dinamo! Toți jucătorii mai au foarte multe de spus pentru Dinamo. Adversarii noștri vor avea surpriza neplacută să-i vadă pe 9 ianuarie la reluarea pregătirilor”, a completat oficialul dinamovist.
Pulhac ar vrea să plece
Fundașul Cristian Pulhac a declarat că își dorește un transfer de la gruparea din Șoseaua Ștefan cel Mare la o formație din România sau din străinătate. „Nu știu dacă neapărat la Poli Timișoara, dar aș vrea un transfer. Aș prefera să plec în străinătate, dar nu sunt excluse nici variantele din țară”, a spus Pulhac. Impresarul Victor Becali a declarat că nu a discutat cu fundașul echipei Dinamo, Cristian Pulhac, despre un transfer al acestuia la clubul Poli Timișoara. „Dacă cluburile nu se pun de acord, transferul nu se face, e normal. Și degeaba e interesat jucătorul dacă cele două cluburi nu sunt de acord. Eu n-am discutat cu jucătorul așa ceva”, a afirmat Victor Becali.