Cancerul de piele, una dintre afecțiunile dificil de tratat sau incurabile, dacă stadiul de evoluție este avansat, face tot mai multe victime printre suceveni. În secția de Chirurgie Estetică Plastică și Reparatorie din cadrul Spitalului Județean de Urgență, aproape 80% din operațiile efectuate în cursul unui an sunt reprezentate de tumori, foarte multe dintre ele maligne, intervențiile fiind efectuate inclusiv la tineri de 18 ani și, uneori, chiar și la copii.
Medicul chirurg Anatol Burlacioc spune că un procent ridicat din cancerele de piele, date de melanoame sau carcinoame, sunt cauzate de expunerea la soare fără măsură și fără protecție adecvată.
Munca pe șantiere sau câmp și activitățile prelungite în aer liber pun în pericol sănătatea pielii
„Deși efectele nu apar imediat, ci în timp, vara este perioada când se pun bazele modificărilor de la nivelul pielii”, explică medicul sucevean, care atrage atenția că riscurile pentru piele nu apar doar la persoanele care stau la plajă, ci și la cele care fac deplasări în miezul zilei, când soarele este arzător, la cele care practică sporturi în aer liber, la lucrătorii de pe șantiere, agricultori.
Prevenirea cancerului de piele nu presupune numai să ne ascundem de radiațiile ultraviolete, ci și să utilizăm corect mijloacele de fotoprotecție, să ne hidratăm corespunzător, să avem o îmbrăcăminte adecvată.
Dr. Anatol Burlacioca a declarat: „Expunerea la soare va fi controlată și nu la orele de vârf din timpul amiezii. Pielea se va proteja chiar și atunci când nu facem plajă, acordându-se o atenție deosebită zonelor expuse ca față, gât, decolteu și mâini. În acest sens se vor utiliza creme autorizate, din farmacii, fiindcă foarte multe sunt contrafăcute. De asemenea, se vor purta ochelari de soare, pălării, haine lejere, deschise la culoare și din materiale ușoare. Se va acorda o atenție deosebită și hidratării, fiindcă, de obicei, unele tumori, cum ar fi chiștii sebacei, apar la persoane cu un anumit tip de piele și care nu se hidratează”.
Mitul „nu atinge alunița sau nu o opera fiindcă va fi mai rău” trebuie desființat
Alunițele sunt formațiuni tumorale benigne, dar care se pot transforma în cancere de piele. Problema care se ridică e că, în timp, fie de la expuneri la soare, fie de la traumatizarea lor (lovire, rupere) – acestea se transformă uneori în cancere de piele. Din acest motiv se recomandă ca fiecare persoană să realizeze anual un consult dermatologic sau măcar la medicul de familie, în special după vârsta de 40 ani.
Dr. Anatol Burlacioc este de părere că mitul „nu atinge alunița sau nu o opera fiindcă va fi mai rău” trebuie desființat, explicând că orice formațiune de acest gen trebuie examinată, iar în cazul în care se constată că „este cu risc” se îndepărtează chirurgical, pentru a nu da cândva un cancer mortal, cum este melanomul. El subliniază ideea că a trata este scump și uneori prea târziu, motiv pentru care prevenția este cea mai indicată: „De obicei, pacientul nu vine imediat dacă are o aluniță traumatizată. Este concepția băbească că nu trebuie să o atingi fiindcă se malignizează. Greșit! Ea trebuie scoasă, ca să nu-i dai posibilitatea să evolueze spre un melanom. Melanomul – cancerul cel mai rău posibil – provine dintr-o formațiune absolut benignă cum este alunița. A trata un pacient este foarte scump și nici nu-i prelungești mult viața, având în vedere că este vorba de o tumoră foarte agresivă, care invadează repede tot organismul. Recomand vizite cât mai dese la cabinetele de dermatologie, unde se pot face teste specifice. Și medicii de familie ar trebui să se implice mai mult, să vadă care sunt zonele cu probleme, alunițele suspecte, care pot să creeze probleme majore. Este important să-și investigheze complet pacienții, dar din păcate nu o fac. Preferăm să facem zece consultații decât o operație”.
Majoritatea pacienților vin la medic în stadii incurabile, când tumorile au atins dimensiuni uriașe
Majoritatea pacienților cu melanom care se tratează la Spitalul Județean de Urgență, în secția de Chirurgie Estetică Plastică și Reparatorie, sunt de vârsta a doua și a treia, boala fiind mai des întâlnită la bărbați. Din păcate, majoritatea pacienților se prezintă în stadii incurabile, când formațiunile tumorale au atins dimensiuni uriașe, unul din ultimele cazuri tardive fiind al unui pacient cu o tumoră pe spate cu un diametru de 20 cm.
Persoanele care petrec mult timp în aer liber prezintă un risc mai mare de melanom, nu doar din cauza soarelui, ci și a expunerii pielii la praf. Și cele care suferă microtraumatisme care nu se vindecă în timp riscă un cancer de piele, rănile respective putându-se transforma cu timpul în carcinoame.
Dr. Anatol Burlacioc recomandă îngrijirea și curățarea corectă a pielii și cât mai puțin machiaj, în cazul femeilor. În ceea ce privește bronzul la solar, despre care se spune că ar fi nociv pentru piele, chirurgul sucevean spune că nu este împotrivă atâta timp cât este practicat cu moderație.
Spitalul Județean de Urgență
Tot mai mulți suceveni se îmbolnăvesc de cancer de piele
