Firma care a creat cele mai multe probleme în cadrul proiectului ISPA Suceava și are cele mai mari întârzieri la realizarea lucrărilor de modernizare și extindere a rețelelor de apă potabilă a amânat din nou data de începere a lucrărilor, dar nu cu o zi – două, ci cu încă două săptămâni. Astfel, conform viceprimarului Sucevei Viorel Seredenciuc, firma TMUCB București a depus o înștiințare oficială prin care anunță că va începe lucrările de la 1 martie 2010.
Solicitarea lor vine după o perioadă în care, la câteva zile, tot au amânat începerea lucrărilor, din cauza condițiilor meteorologice defavorabile.
Situația e cu atât mai ciudată cu cât, pe lângă întârzierile foarte mari, care pun în pericol obținerea finanțării pentru partea finală a proiectului ISPA, firma TMUCB nu a lucrat nici măcar o zi anul acesta, în vreme ce firma Pfeiffer, care execută proiectul ISPA pe partea de canalizare, a lucrat continuu, începând cu data de 11 ianuarie.
“Și noi ne punem foarte serios problema ca firma să nu își poată onora obligațiile contractuale până la finele anului, mai ales că sunt întârzieri mari încă de la lucrările ce trebuiau să fie făcute anul trecut. Am discutat cu conducerea firmei TMUCB și ne-au asigurat că anul acesta vor veni cu forțe mult mai mari și se vor ține de treabă. Sperăm să se țină de cuvânt”, a spus viceprimarul Viorel Seredenciuc.
Conform programului ISPA, lucrările ar trebui să fie finalizate până la 30.06.2010, urmând ca până la finele anului să fie efectuate toate probele și reparațiile necesare. Finanțarea programului ISPA, în valoare de 52,5 milioane de euro, este asigurată doar până la 31 decembrie 2010.
Întârziere
TMUCB amână din nou începerea lucrărilor ISPA, până la 1 martie
