Sucevenii care au fost dovediți că au colaborat cu Securitatea nu vor mai putea obține titlul de Cetățean de Onoare al Sucevei. Decizia a fost luată de Consiliul Local Suceava, în ultima ședință ordinară, printr-un amendament propus de consilierul local Costel Tătăranu proiectului de actualizare a criteriilor de acordare a acestei distincții.
Propunerea sa a fost apreciată de ceilalți aleși locali, care au și votat-o, impunând astfel un criteriu care nu a fost luat în calcul până acum la acordarea titlului de Cetățean de Onoare al Sucevei la aproape 150 de persoane.
Chiar anul trecut, această distincție i-a fost acordată arhiepiscopului Sucevei și Rădăuților, ÎPS Pimen, la împlinirea vârstei de 80 de ani, în ciuda faptului că asupra acestuia planează acuzații de poliție politică.
În octombrie 2007, Colegiul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității a dat verdict de colaborare cu Securitatea, ca poliție politică, în cazul lui ÎPS Pimen.
Conform datelor furnizate de CNSAS, Pimen a colaborat atât cu Departamentul Securității Interne (DSS), cât și cu Departamentul de Informații Externe (DIE), sub numele de cod „Sidorovici” și „Petru”.
Decizia CNSAS a fost contestată în instanță de ÎPS Pimen, iar verdictul final nu a fost pronunțat până în prezent.