Țiriac: Leul este supraevaluat; va fi o nenorocire când va ajunge la o valoare mult mai slabă



Omul de afaceri Ion Țiriac consideră că leul este supraevaluat și că va fi “o nenorocire” atunci când va ajunge la o valoare mult mai slabă.
“Mereu am greșit-o. Și acum o să greșesc. Eu spun că euro este mult supraevaluat în momentul acesta și încet-încet, cu toată plăcerea pe care o au americanii, un dolar slab le convine extraordinar”, a afirmat Țiriac la emisiunea “După 20 de ani”, difuzată duminică de Pro TV.
“Dar la noi, la București, cursul cum este?”, întreabă unul dintre moderatori.
Leul este suprevaluat, spune omul de afaceri.
Întrebat dacaă este o situație de termen scurt sau de termen lung, Țiriac a afirmat: “Nu știu cât timp se mai poate menține, dacă nu real, artificial. Însă, după părerea mea, având în vedere că noi nu exportăm chiar atât cât am vrea și trebuie să importăm puțin mai mult decât exportăm, deci există un deficit, o să fie o nenorocire când leul o să ajungă la o valoare mult mai slabă. Și atunci, oarecum, încet-încet, sper să nu se întâmple, sper să fiu greșit, dar s-ar putea întâmpla”
Referitor la momentul deprecierii leului, răspunzând de asemenea unei întrebări, omul de afaceri a spus că este posibil să se întâmple și în acest an.
Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, a declarat în urmă cu două săptãmâni că rata de schimb se situează într-o zonă care nu ridică probleme, banca centrală încercând în permanență să atenueze deviația cursului de la valoarea corectă și să îl păstreze în echilibru.
BNR a anunțat vineri un curs de 4,3780 lei/euro. În luna ianuarie cursul mediu a fost de 4,3793 lei/euro, iar cotația medie pentru anul trecut s-a plasat la 4,4560 lei/euro.
Guvernul are o estimare de curs mediu pentru acest an de 4,5 lei/euro, în ciuda aprecierii semnificative a leului de la începutul acestui an, la un minim de 4,32 lei/euro, ceea ce înseamnă că se așteaptă la o depreciere peste 4,5 lei/euro până la finele anului.