Ministrul Apărării, Teodor Meleșcanu, și responsabilii pe înzestrare militară din minister au fost chemați la audieri, în data de 17 septembrie, de către Comisia de apărare a Senatului, a declarat, marți, pentru MEDIAFAX, președintele comisiei, social-democratul Cristian Diaconescu. Comisia de apărare a Senatului a decis, în ședința de marți, să îi cheme la audieri, miercurea viitoare, pe ministrul Apărării și pe responsabilii cu înzestrarea militară din cadrul MAp.
Diaconescu a precizat că audierile au ca scop informarea comisiei cu privire la planurile MApN de înzestrare cu echipamente militare, avioane, taburi.Secretarul de stat în MAp Corneliu Dobrițoiu a declarat, luni, că decizia de achiziționare a avioanelor multirol va fi una politică, în sensul că Guvernul va anunța Consiliului Suprem de Apărare a Țării decizia pentru înzestrare, o comisie interguvernamentală urmând să se întrunească în 10-12 zile.
„Decidenții politici trebuie să își asume o decizie politică vizavi de înlocuirea aparatelor MIG21 Lancer, care și-au cântat deja cântecul de lebădă. Este o decizie deosebit de importantă, având în vedere faptul că programul este deosebit de costisitor, iar decizia va putea materializa și interesul României pentru programe care să asigure în primă prioritate creșterea securității forțelor care sunt dislocate în teatre de operații”, a spus Dobrițoiu.