Tentativă de furt asupra unei mașini de pompieri din 1976. Hoțul a fugit când nu a mai putut opri girofarul



Mașina de pompieri încercată de hoți la Frătăuții Vechi
Mașina de pompieri încercată de hoți la Frătăuții Vechi

Pompierii de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Frătăuții Vechi au constatat că în noaptea de sâmbătă spre duminică, după miezul nopții, o persoană neidentificată a încercat să fure autospeciala mică din dotarea unității locale.
Este vorba de o autospecială fabricată în 1976, dar încă folosită de pompierii voluntari din comună.
Pare puțin probabil să fie vorba de o tentativă de furt clasică ci mai degrabă de o glumă proastă a celui care dorea poate doar să o pornească ori să facă o plimbare cu ea.
Ce este cert e că persoana necunoscută a intrat în mașină și a fugit după ce nu a mai putut opri butonul care a pornit girofarul.
”O persoană neidentificată până acum a încercat să fure autospeciala mică de pompieri din dotarea S.V.S.U. A reușit să producă daune autospecialei, făcând-o indisponibilă în caz de incendiu. RUȘINE!!! a transmis pe pagina sa de Facebook Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Frătăuții Vechi.
Contactat de Monitorul de Suceava, șeful SVSU Frătăuții Vechi, Ciprian Covașă, a precizat că pare a fi mai degrabă o glumă proastă a unui localnic, care nu se știe ce a vrut să demonstreze.
Potrivit acestuia, hoțul a mutat mașina doar aproximativ un metru și a fugit când nu a mai putut opri semnalele acustice.
El a mai spus că deși mașina este din 1976 pornește foarte ușor și este în continuare utilă serviciului voluntar din comună. Acesta a mai apreciat că pagubele produse la mașina de pompieri sunt minore iar aceasta va fi reparată în zilele următoare.



Recomandări