Televiziunile generaliste și de știri, obligate să difuzeze emisiuni culturale și educative



Televiziunile generaliste vor fi obligate să difuzeze săptămânal cel puțin 120 de minute de emisiuni culturale sau educative, iar posturile de știri trebuie să transmită în fiecare săptămână 30 de minute de astfel de programe, potrivit unui proiect legislativ inițiat de deputatul PNL Mirel Taloș.
Propunerea legislativă inițiată de deputatul PNL Mirel Taloș modifică și completează actuala Lege a audiovizualului (Legea 504 din 2002) și a fost depusă la Camera Deputaților în data de 17 noiembrie. Inițiativa lui Mirel Taloș este susținută și de Consiliul Național al Audiovizualului (CNA).
Potrivit propunerii legislative, „programele oferite publicului de radiodifuzorii care difuzează servicii generaliste de televiziune trebuie să rezerve săptămânal cel puțin 120 de minute pentru emisiuni cu conținut cultural sau educativ”.
Totodată, „programele oferite publicului de radiodifuzori care difuzează programe de televiziune specializate în știri trebuie să rezerve săptămânal cel puțin 30 de minute pentru emisiuni sau știri cu conținut cultural sau educativ”.
În proiect se menționează că „emisiunile cu conținut cultural sau educativ” sunt acele emisiuni care au următorul conținut: muzică (concerte sau recitaluri de muzică clasică, emisiuni de istoria muzicii, prezentarea vieții și operei unor compozitori români sau străini, interviuri cu personalități ale vieții muzicale, prezentarea unor evenimente muzicale, spectacole de operă, alte emisiuni care au ca subiect muzica clasică); arte plastice (pictura, grafica, sculptura, fotografia) și arte decorative (ceramică, design, sticlărie, metal); literatură; dramaturgie; artă cinematografică; balet; arhitectură; cultura populară românească (emisiuni despre tradiții, muzică populară românească, pusă într-un context critic sau istoric, emisiuni de prezentare a civilizației satului românesc etc.); cultura populară europeană (muzică tradițională din spațiul cultural european, pusă într-un context critic sau istoric, emisiuni de prezentare a civilizației europene, emisiuni despre tradiții etc.); istorie; știință.
Dacă proiectul legislativ va fi adoptat de Camera Deputaților și de Senat și va modifica astfel actuala Lege a audiovizualului, prevederile privind difuzarea emisiunilor culturale sau educative vor intra în vigoare la șase luni de la data publicării noii legi în Monitorul Oficial.
Totodată, CNA va fi însărcinat cu controlul respectării de către televiziunile generaliste și de știri a prevederilor privind difuzarea emisiunilor culturale și educative.
Potrivit expunerii de motive din proiectul lui Mirel Taloș, „televiziunea formează gust public și are un impact enorm, inclusiv capacitatea de a forma modele culturale și de a lansa direcții culturale”.
„În acest context, televiziunea are o uriașă responsabilitate. Pe de o parte, există în fața televiziunii o așteptare din partea publicului interesat de cultură, așteptare care de prea puține ori este răsplătită de programele de televiziune. Pe de altă parte, televiziunea trebuie să-și asume cu responsabilitate un rol activ în formarea gustului public, prin trezirea interesului pentru cultură și prin cultivarea interesului pentru cultură. Absența emisiunilor cu conținut cultural din programele de televiziune este una din cauzele scăderii generale a interesului pentru cultură, remarcat în ultimii ani, pe fondul transformării divertismentului în cultură”, spune deputatul Mirel Taloș în expunerea de motive a proiectului legislativ.
Totodată, el spune că, prin obținerea unei frecvențe din patrimoniul național, „televiziunile și-au asumat obligația de a face un serviciu public, în interes public, interes care nu trebuie confundat cu curiozitatea publicului și nici cu buna dispoziție a publicului, care nu sunt acte de cultură sau educație”.
În expunerea de motive, Mirel Taloș mai spune că prin adoptarea acestei propuneri legislative, actuala Lege a audiovizualului este pusă în acord cu articolul 33 din Constituția României, care obligă statul „să asigure păstrarea identității spirituale, sprijinirea culturii naționale, stimularea artelor, protejarea și conservarea moștenirii culturale, dezvoltarea creativității contemporane, promovarea valorilor culturale și artistice ale României în lume”. De asemenea, Legea audiovizualului va fi pusă astfel în acord cu „obiectivele generale ale legislației culturale europene, constituind, totodată, o garanție în plus pentru protejarea operelor creatorilor români și străini”.
Inițiativa legislativă a deputatului Mirel Taloș a fost analizată în ședința de marți a Consiliului Național al Audiovizualului (CNA), care a decis să susțină acest proiect care va modifica Legea audiovizualului.
Decizia a fost luată cu un vot „împotrivă” (Gelu Trandafir) și cu „o abținere” (Christian Mititelu). Ceilalți opt membri ai CNA – Răsvan Popescu, Ioan Onisei, Attila Szasz, Narcisa Iorga, Dan Grigore, Cristina Trepcea, Constantin Duțu și Mihai Mălaimare – au votat „pentru” susținerea acestui proiect legislativ.