Teanc de permise de conducere reținute, după un control al Poliției Rutiere



Teanc de permise de conducere reținute, după un control al Poliției Rutiere
Teanc de permise de conducere reținute, după un control al Poliției Rutiere

O acțiune de control în trafic a polițiștilor de la Serviciul Rutier Suceava, desfășurată în perioada 18-20 mai, s-a soldat cu ridicarea a nu mai puțin de 20 de permise de conducere, cele mai multe, șapte, fiind reținute după ce șoferii au fost prinși băuți. Este vorba de conducători auto care aveau concentrații sub 0,40 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat, alți patru, cu concentrații de alcool mai mari, alegându-se cu dosare penale.
Alți șoferi au rămas fără permise de conducere pentru depășiri pe linie continuă, ori pentru neacordare de prioritate altor mașini sau unor pietoni.
Printre șoferii depistați băuți poliția amintește de cazul lui Marian O., un șofer în vârstă de 20 de ani, din municipiul Botoșani, prins pe strada Minelor din municipiul Vatra Dornei cu o concentrație de 0,80 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat. De asemenea, tot în zona de munte, pe DJ 174, în Șaru Dornei, a fost depistat în trafic Marcel M., în vârstă de 23 de ani, localnic, care avea permisul de conducere suspendat.
În cadrul acțiunii de control de la finele săptămânii trecute au fost aplicate și 331 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproape 62.000 de lei.