Compania Tarom a anunțat în mod oficial că își va extinde orarul de zbor de pe Aeroportul „Ștefan cel Mare”, urmând să opereze curse aeriene zilnice pe ruta București – Suceava și retur. Potrivit datelor publicate de aeroportul sucevean, cursele zilnice vor fi operate de anul viitor, în perioada 1 martie – 28 octombrie. În acest interval, zborul București – Suceava va fi seara, cu plecare de pe Otopeni la ora 21:20 și sosire pe Aeroportul „Ștefan cel Mare” la ora 22:39, în zilele de duminică, luni, marți, miercuri și joi. Pentru zborul Suceava – București, plecarea va fi dimineață, la ora 5:55, iar sosirea pe Aeroportul Otopeni va fi la ora 7:10. Tarifele pentru zboruri încep de la 116 euro, cu toate taxele incluse la achiziționarea biletelor de pe www.tarom.ro sau din orice agenție a companiei.
Tarom va relua zborurile pe ruta București – Suceava și retur începând cu data de 12 noiembrie 2015. Până pe 28 februarie 2016, Tarom va avea curse pe această rută de două ori pe săptămână, în zilele de luni și joi. Pentru zborurile de luni și joi, avioanele Tarom vor pleca de la București la ora 12:20 și vor ateriza la Suceava la ora 13:00. Zborurile Suceava – București vor avea loc în aceleași zile, cu plecare la ora 13:55 și sosire pe Aeroportul Otopeni la ora 15:10.
În momentul de față la aeroportul sucevean se realizează lucrările pentru montarea sistemului de navigație ILS, pentru aducerea automată a avioanelor la sol pe timp de ceață, precum și lucrările pentru conformarea aeroportului cu prevederile regulamentului 39/2014 emis de Agenția de Siguranță Aviatică Europeană.
Consiliul Județean Suceava urmează să aprobe lunea viitoare noile tarife aeroportuare practicate de Regia Autonomă Aeroportul „Ștefan cel Mare”, care vor intra în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2016. Pentru ca activitatea aeroportului să devină atractivă și rentabilă, dar și pentru atragerea de operatori aerieni, Aeroportul „Ștefan cel Mare” a propus diminuarea unor tarife față de anul 2015, începând cu tariful de aterizare, care ar urma să se modifice de la 5 la 3 euro/tonă. De asemenea, serviciile pentru pasageri se modifică de la 5 euro/pasager, în 2015, la 2 euro/pasager, începând cu anul 2016, în timp ce tariful de securitate aeroportuară ar urma să se reducă de la 4,16 euro/pasager, la 1 euro/pasager. Un alt tarif care ar urma să fie diminuat este cel pentru staționare, propunerea fiind ca acesta să scadă de la 0,20 euro/tonă/oră, la 0,10 euro.
Președintele Consiliului Județean Suceava, Cătălin Nechifor, anunța că după aprobarea noilor tarife vor putea fi semnate primele contracte cu operatorii de zboruri aeriene low-cost.






