Premierul Tăriceanu a declarat vineri, la ASE, că este preocupat în primul rând de asigurarea locurilor de muncă și, apoi, de păstrarea deficitului bugetar în limitele stabilite, întrucât acesta nu este un „element sfânt”. „Prima grijă în momentul de față, cel puțin a mea, va fi îndreptată către asigurarea locurilor de muncă și mai puțin, aș spune, a deficitului, așa, ca element sfânt”, a subliniat Tăriceanu.
Primul-ministru a făcut această remarcă întrebat fiind dacă fondurile alocate pentru creșterea economică și locurile de muncă nu afectează deficitul bugetar.
Bugetul general consolidat a înregistrat, după primele nouă luni din acest an, un deficit de 7,17 miliarde lei, respectiv 1,42% din PIB, potrivit datelor publicate de Ministerul Economiei și Finanțelor.
Deficitul bugetar programat pentru 2008 este de 2,3% din PIB.