Un tânăr în vârstă de 23 de ani a fost arestat preventiv, ieri după-amiază, după ce a fost prins la furat știuleți de porumb.
Fapta, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Suceava, s-a petrecut în urmă cu aproximativ o săptămână, în zona Hagigadar a comunei Moara, însă atunci suspectul, Ilie Bozomală, din comuna Șcheia, a fugit când a apărut poliția, abandonând un faeton plin cu știuleți de porumb furați.
A fost dat în urmărire, iar marți după-amiază a fost prins de polițiști pe raza orașului Gura Humorului.
Respectivul este recidivist, motiv pentru care a fost reținut pentru 24 de ore, iar ieri procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava au cerut instanței de judecată arestarea preventivă a acestuia, măsură însușită de judecători.
Ilie Bozomală a fost încarcerat în arestul IPJ Suceava.