– Ionuț Miftode (22 de ani), din municipiul Fălticeni, a fost trimis, ieri, în judecată pentru șase tâlhării comise asupra unor femei, pe raza municipiului Suceava
– Tânărul este cercetat și de procurorii din Vatra Dornei, pentru alte două tâlhării, comise asupra unor femei din localitate
Își ataca victimele la drumul mare, în plină zi. Căuta femei cu lănțișoare de aur la gât, se apropia de ele, le smulgea bijuteriile și apoi o lua la fugă, dispărând printre blocuri. În numai câteva săptămâni, a atacat șase femei, pe străzile din Suceava, și alte două, la Vatra Dornei. Numărul victimelor ar fi fost mult mai mare, dacă polițiștii nu ar fi reușit să-l prindă și să-l ducă în spatele gratiilor.
Un tânăr în vârstă de 22 de ani a fost dat, ieri, pe mâna judecătorilor, fiind acuzat că, în numai două săptămâni, a tâlhărit șase femei, faptele având loc pe raza municipiului Suceava.
Ionuț Miftode, din municipiul Fălticeni, individ fără antecedente penale, a fost trimis în judecată, pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie, riscând o pedeapsă cu închisoarea de la 5 la 20 de ani. Potrivit anchetatorilor, în perioada 30 august-16 septembrie a.c., Miftode a atacat mai multe femei, care se aflau pe stradă, în diferite zone ale Sucevei, smulgând de la gâtul părților vătămate lănțișoarele de aur. Tâlhăriile comise de Miftode s-au înregistrat pe bulevardul George Enescu, pe străzile „Mărășești”, „6 Noiembrie”, „Trandafirilor” (chiar în apropierea Tribunalului Suceava), precum și la intrarea în cartierul Obcini. În total, au stabilit oamenii legii, Miftode a furat lănțișoare de aur, unele cu medalioane sau pandative, în valoare de aproape 3150 de lei.
Bijuteriile erau vândute ulterior unor societăți de profil din municipiul Fălticeni, la sume mult mai mici decât valoarea lor pe piață. De exemplu, un lănțișor de circa 25 de grame, în valoare de aproximativ 1500 de lei, smuls de la gâtul unei femei, în dreptul farmaciei „Casandra”, de pe strada Mărășești, a fost vândut la un magazin de bijuterii din Fălticeni pentru numai 580 de lei.
– Încă două femei, tâlhărite la Vatra Dornei
Ionuț Miftode a fost prins de polițiști, pe data de 25 septembrie a.c., la numai câteva minute după ce a tâlhărit o altă victimă. În acea zi, polițiștii municipiului Vatra Dornei au fost sesizați prin , de o tânără din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla pe strada „Republicii”, un tânăr necunoscut i-a smuls lănțișorul de aur de la gât. Miftode a fost prins după o urmărire de aproximativ jumătate de kilometru, în urma cercetărilor polițiștii stabilind că fălticeneanul este autorul și a unei alte infracțiuni de tâlhărie, cu același mod de operare, înregistrată în urmă cu aproximativ o lună, tot pe raza orașului-stațiune.
Pentru cele două fapte înregistrate la Vatra Dornei, Ionuț Miftode este cercetat de procurorii din localitate într-un alt dosar penal, urmând să fie trimis în judecată și pentru aceste infracțiuni.
Deși, inițial, judecătorii dorneni au respins propunerea de arestare preventivă și l-au lăsat în libertate pe Miftode, acesta a fost arestat, o zi mai târziu, de magistrații Judecătoriei Suceava. În fața anchetatorilor, tânărul și-a recunoscut toate faptele, mărturisind că s-a apucat de fărădelegi pentru că nu avea bani.






