Tablourile furate din Olanda au fost aduse în România în perne și au stat o perioadă în portbagaj



Cele șapte tablouri furate din muzeul Kunsthal din Rotterdam, în octombrie 2012, au fost aduse în România în perne, prin Vama Nădlac și au stat o perioadă în portbagajul mașinii lui Eugen Darie, arată procurorii DIICOT în rechizitoriul prin care au trimis în judecată șase persoane.
Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism i-au trimis în judecată, în 15 iulie, pe Radu Dogaru, Eugen Darie, Alexandru Bitu, Olga Dogaru, Petre Condrat și, în lipsă, pe Adrian Procop, în dosarul privind furtul celor șapte tablouri de la muzeul Kunsthal din Rotterdam, valoarea prejudiciului fiind estimată la 18 milioane de euro.
Procurorii DIICOT arată, în rechizitoriul trimis instanței Judecătoriei Sectorului 3, că, în noaptea de 15 spre 16 octombrie 2012, Radu Dogaru și Adrian Procop au intrat prin efracție în muzeul Kunsthal din Rotterdam, cu complicitatea lui Eugen Darie, de unde au furat șapte picturi în ulei și acuarele.
După furtul operelor de artă, cei trei s-au gândit să le aducă în România și să le vândă aici, iar pentru a le scoate „rapid și fără risc” din Olanda au cumpărat, în 17 octombrie 2012, mai multe perne, în care au introdus tablourile.
„Inculpații au decis ca tablourile să fie scoase din ramă și să fie așezate în fețe de pernă. În acest scop au achiziționat două perne umplute cu bucăți mici de burete. Le-au desfăcut la unul din capete, au introdus 3, respectiv 4 tablouri în aceste perne, după care le-au cusut la loc”, au scris procurorii în actul de sesizare a instanței.
Pernele în care se aflau tablourile au fost puse în mașina lui Eugen Darie, un Ford Mondeo înmatriculat în Bulgaria, printre bagaje, iar ulterior au fost introduse în țară prin vama Nădlac, au arătat procurorii.
„Am condus non-stop – făcând pauze foarte scurte – Olanda-România. (…) Am intrat în România prin vama Nădlac în noaptea de 18/19 octombrie 2012 și îmi amintesc că am înnoptat la o pensiune în apropiere de Arad”, a declarat Eugen Darie în fața anchetatorilor.
Procurorii au mai arătat, în rechizitoriu, că, după ce au intrat în țară, Eugen Darie a mers în localitatea Măcin, din județul Tulcea, unde a descărcat bunurile din mașină, dar cele două perne cu tablouri le-a lăsat în autoturism.
Ulterior, tablourile au fost duse la locuința lui Radu Dogaru, din comuna Carcaliu, județul Tulcea.
Radu Dogaru, Eugen Darie, Alexandru Mihai Bitu și Olga Dogaru au fost trimiși în judecată în stare de arest preventiv, Petre Condrat în stare de libertate, iar Adrian Procop a fost deferit justiției în lipsă, a precizat DIICOT.
Dogaru și Procop sunt acuzați că, în noaptea de 15 spre 16 octombrie 2012, au intrat prin efracție în muzeul Kunsthal din Rotterdam, cu complicitatea lui Darie, de unde au furat șapte picturi în ulei și acuarele.
Alexandru Mihai Bitu este acuzat că a aderat la grupul infracțional și i-a ajutat pe Dogaru, Darie și Procop în încercarea de a valorifica tablourile furate, precum și că a intermediat comercializarea operelor de artă.
Petre Condrat a fost trimis în judecată pentru tăinuire, fiind acuzat că a înlesnit inculpaților Dogaru și Darie valorificarea a două dintre operele de artă, „cunoscând că acestea provin din săvârșirea unei infracțiuni”, au precizat procurorii.
Olga Dogaru, mama lui Radu Dogaru, este acuzată că ar fi transportat și ascuns tablourile care au fost furate de la muzeul din Rotterdam.
Dosarul a fost trimis de DIICOT – Structura Centrală la Judecatoria Sectorului 3 București, care a stabilit primul termen de judecată în 13 august.