Actorul american Sylvester Stallone va interpreta rolul unui asasin profesionist în thrillerul de acțiune „Headshot”, informează nme.com.
În acest proiect cinematografic, personajul interpretat de Stallone, un asasin profesionist din New Orleans, este obligat să facă echipă cu un tânăr ofițer de poliție din New York. Filmările vor avea loc în New York și în statul Louisiana și vor debuta în luna mai.
Informațiile au fost confirmate de Stuart Ford, președintele companiei de distribuție de film IM Global.
Filmul va fi regizat de Wayne Kramer, regizorul peliculei „The Cooler” din 2003, iar scenariul a fost scris de Alessandro Camon.
După acest proiect cinematografic, Sylvester Stallone va fi ocupat cu filmările pentru continuarea lungmetrajului „Eroi de sacrificiu/ The Expendables”, ce a avut o distribuție de invidiat, din care fac parte „Stone Cold” Steve Austin, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Jet Li, Jason Statham și Dolph Lundgren. Filmul, scris și regizat de Sylvester Stallone, lansat în cinematografe în august 2010, a avut încasări de 274,4 milioane de dolari pe plan mondial.
Actorul, regizorul și producătorul de film Sylvester Stallone a devenit cunoscut cu roluri în filme de acțiune ca cele din seriile „Rocky” și „Rambo”. În anii ’80, „Sly”, așa cum este numit în presă, a fost unul dintre cei mai bine plătiți actori de la Hollywood.