Distribuirea pachetelor cu produse alimentare de la Uniunea Europeană, destinate categoriilor defavorizate ale populației, a intrat în impas.
Pe de o parte, numărul beneficiarilor de pe listele întocmite de Guvern care mai au de ridicat aceste pachete a scăzut la mai puțin de o mie de persoane, însă acestea nu se arată grăbite să le ridice.
De cealaltă parte, sute de persoane care au îndeplinit condițiile necesare pentru a beneficia de produse după data de 1 august nu au voie să primească încă pachetele cu alimente, până când nu se termină distribuirea acestora către cei de pe listele primite de la București.
„Avem aproximativ 400 de persoane înregistrate pe listele suplimentare, care au dreptul, conform legii, să primească pachetele cu alimente, numai că alte prevederi spun că trebuie finalizată mai întâi distribuirea către cei din listele deja întocmite, care au primit și cuponul respectiv, în baza căruia se acordă pachetele cu alimente. Tocmai de aceea am solicitat la Prefectură să ni se aprobe distribuirea produselor în paralel, atât la cei de pe listele venite de la București, cât și pentru cei de pe listele suplimentare”, a declarat primarul Sucevei, Ion Lungu.
Măsura ar fi necesară, în condițiile în care, de la peste 400 de solicitanți pe zi, beneficiarii de alimente de la UE au ajuns să fie tot mai rari pe la centrul de distribuire amenajat în incinta Orizont Plaza, din Burdujeni.
„În ultima perioadă, cei care vin să își ridice pachetele cu alimente sunt tot mai puțini, până la 50 de persoane pe zi. Pachetele cu alimente pe care le avem în stoc sunt suficiente și pentru cei de pe listele suplimentare, încât nu ar fi nici o problemă să începem distribuirea lor. Sunt persoane care ne sună zilnic să întrebe când se dau alimentele și pentru cei de pe listele suplimentare. Dar deocamdată nu putem face nimic, până nu primim avizul Prefecturii”, a declarat șefa Direcției de Asistență Socială din cadrul Primăriei Suceava, Narcisa Marchitan.
O altă problemă, pentru care nu există încă răspunsuri, se referă la destinația pe care o vor avea cele peste 7.000 de pachete cu alimente de la UE care vor ajunge curând la Suceava, deși nu există beneficiari cărora să le fie acordate.
Primăria Suceava a închiriat depozitele unei societăți comerciale pentru avea unde să le țină în condiții bune și să le poată asigura paza necesară și tocmai de aceea distribuirea acestora s-a făcut la Orizont Plaza. În caz de nu vor veni curând noi precizări privind destinația acestor produse, există riscul ca o parte din ele să se perimeze, ca urmare a expirării termenului de garanție.




