Cinematograful improvizat de la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Suceava a avut parte, ieri, de sute de spectatori, de toate vârstele, care au venit la acțiunile organizate de pompierii suceveni cu ocazia Zilei Internaționale pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale.
Pe lângă mașinile pompierilor și echipamentele sofisticate ale acestora, vizitatorii s-au oprit și au urmărit cu interes materialele video cu intervențiile cadrelor ISU Suceava la incendii, inundații și accidente.
Acțiuni similare au avut loc ieri, între orele 9:00 și 14.00, și la subunitățile teritoriale din Rădăuți, Siret, Fălticeni, Gura Humorului, Câmpulung Moldovenesc și Vatra Dornei.
Pe lângă vizionarea filmelor cu pompierii în acțiune, vizitatorii au putut să vadă echipamentul de detectare pirotehnică (muniție rămasă neexplodată), tehnica de intervenție pentru stingerea incendiilor, pentru salvări de la înălțimi, din subsoluri și alte medii ostile, ambulanța și autospeciala pentru intervenții la accidente chimice, bacteriologice, radiologice și nucleare, autospecialele de descarcerare și echipamentele de salvare de la înec.
„Cinematograf” la ISU Suceava
Sute de spectatori, de toate vârstele, la filmele cu pompierii la incendii, inundații și accidente
