Revelionul din centrul Sucevei, la trecerea din 2025 în 2026, va beneficia de un buget de aproximativ 150.000 de euro, o decizie în acest sens urmând să fie discutată vineri dimineață într-o ședință de îndată a Consiliului Local Suceava.
Suplimentarea cu 200.000 de lei fără TVA a bugetului alocat pentru manifestările organizate de Crăciun și în special de revelion este propusă de către primarul Vasile Rîmbu și viceprimarul Dan Cușnir, care explică faptul că pentru punerea în aplicare a tuturor tipurilor de activități cuprinse în decizia anterioară de Consiliu Local nu ajung sumele alocate anterior, adică 500.000 de lei, fără TVA.
”Evenimentele vor include spectacole artistice, spectacole de lumini și concerte cu artiști, menite să atragă un număr cât mai mare de participanți”, spun inițiatorii în proiectul de hotărâre prin care se alocă încă 242.000 de lei (cu TVA inclus), pentru organizarea revelionului.
O explicație a necesității de suplimentare a bugetului alocat organizării evenimentelor la trecerea dintre ani ar fi faptul că s-a renunțat la focul de artificii, care va fi înlocuit cu spectacol de lumini (lasere, eventual drone), ale cărui costuri sunt mult mai mari, dar și tarifele artiștilor invitați, care sunt mai „piperate” pentru revelion.
Pe de altă parte, inițiatorii proiectului de HCL care va fi discutat vineri, 12 decembrie, la ora 10.00, spun că o bună parte din suma cu care se suplimentează cheltuielile de revelion – 155.436 de lei, a fost obținută de la comercianții care au închiriat căsuțele și spațiile pentru rulote la Târgul de Crăciun din centru.






