Marți seară au avut loc primele meciuri din returul play-off-ului UEFA Champions League. În cel mai așteptat meci al serii, AS Roma a pierdut pe teren propriu cu FC Porto, scor 0-3, meci în care italienii au avut doi eliminați.
În disputa cu Viktoria Plzen, echipa românilor Cosmin Moți, Claudiu Keșeru și Andrei Prepeliță a reușit să prindă grupele UCL, după ce-au încheiat la egalitate, scor 2-2 (4-2 general). Dacă Moți a fost integralist, Claudiu Keșeru s-a aflat pe banca de rezerve și a intrat pe teren în minutul 76, marcând în prelungiri golul de 2-2. Andrei Prepeliță a fost indisponibil pentru Ludogorets, dar el oricum nu mai este în grațiile staff-ului tehnic.
Monaco a reușit să-și păstreze avantajul în fața lui Villarreal, și a bătut cu 1-0, gol în minutul 90, din penalty. Scorul general a urcat la 3-1 în favoarea francezilor.
Dundalk nu a reușit să răstoarne scorul din tur, când a pierdut cu 2-0 cu Legia. Campioana Irlandei a deschis scorul în minutul 19, iar în prelungiri a fost egalată de Legia Varșovia, care a avut un om mai puțin, după eliminarea lui Hlousek, din minutul 67.
La Beer Sheva, Ovidiu Hoban și Hapoel au fost la un pas să se califice în grupele UCL după ce-au câștigat cu scorul de 2-0. Fostul jucător al Petrolului a reușit să-și aducă echipa la un gol distanță de grupele UCL, care ar fi reușit calificarea dacă nu ar fi fost acel penalty ratat de M. Radi, din minutul 15. Golul reușit de Hoban în minutul 48 nu a fost suficient, iar Celtic s-a impus cu scorul general de 5-4.
Obiectiv atins
Sunt și români fericiți: s-au calificat în grupele Ligii Campionilor
