Sucuri de fructe

Sucul de grapefruit



Sucul de grapefruit
Sucul de grapefruit

Conține multe minerale, vitamine (C, B1 și B2, PP), enzime, pectină, acid citric etc. Este aperitiv, tonic, depurativ, antihemoragic. Este indicat în anorexii, dispepsii, oboseală, stări febrile, artrită, afecțiuni pulmonare. Se administrează 3 pahare pe zi, înainte de mesele principale. Se consumă ca atare sau îndulcit cu miere.
Sucul de lămâie
Conține acid citric, acid malic, glucide, săruri minerale, oligoelemente, vitamine: B1, B2, B3, A, C, PP. Este răcoritor, bactericid, tonic al sistemului nervos, tonic cardiac, diuretic, antireumatismal, antigutos, antiscorbutic, remineralizant, carminativ. Este indicat în infecții diverse, reumatism, gută, ulcere stomacale, obezitate, ateroscleroză, demineralizare, creștere la copii, diaree, dizenterie, paraziți intestinali. Se administrează într-o jumătate de pahar de apă îndulcită, numărul de lămâi stoarse crescând progresiv până la 8-10 lămâi pe zi. După o cură de o lună, numărul de lămâi stoarse începe să descrească. Combinația dintre sucul de lămâie, morcov, sfeclă și castraveți ajută la curățirea ficatului, a rinichilor și vezicii biliare și în general a organismului de toxine. În perioada folosirii acestor sucuri este indicat să se renunțe la carne, amidon, zaharuri.
Sucul de mere
Conține zaharoza, celuloză, pectina, săruri minerale, vitamine: B1, PP, A, C. Este diuretic, tonic muscular, răcoritor, antiseptic intestinal, laxativ, depurativ sanguin, antireumatismal. Este indicat în astenie fizică și intelectuală, anemie și demineralizare, reumatisme, gută, obezitate, stări febrile, gastrită, ulcer gastric, insomnii, cefalee. Sucul de mere este unul dintre cele mai apreciate sucuri pentru toate vârstele. Se administrează câte 3-4 pahare pe zi, înainte de masă. Combinat cu celelalte sucuri mai puțin plăcute la gust, le dă o aromă deosebită.
Sucul de pere
Conține acizi, hidrați de carbon, pectină, vitamine: A, B1, B2, PP, C, săruri minerale. Este diuretic, antiputrid, laxativ, sedativ, răcoritor. Se recomandă în reumatisme, gută, astenie, surmenaj, TBC, sarcină, diaree. Se recomandă câte 2-3 pahare de suc pe zi, cu 30 de minute înainte de mese.
Sursa: www.terapii-naturiste.com



Recomandări

De-ale gurii…și gâtlejului (14). ”Importuri” culinare. Sarmale