Începe sezonul

Sucevenii, avertizați să cumpere numai miei ștampilați



Mieii vor fi comercializați și în acest an în piețele agro-alimentare din județ
Mieii vor fi comercializați și în acest an în piețele agro-alimentare din județ

Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Suceava anunță că mieii vor fi comercializați și în acest an în piețele agro-alimentare din județ, animalele ce sunt sacrificate legal urmând a avea aplicate ștampile vizibile, care să ateste că sunt sănătoase și au fost sacrificate respectându-se normele sanitar-veterinare. Conform prevederilor legale, ciobanii care vor să vândă miei în piețe au la dispoziție două modalități de sacrificare: fie să apeleze la unul din cele zece abatoare din județ (nouă cu ștampilă rotundă, care pot lucra doar pentru piața internă și unul cu ștampilă ovală, făcut după normele Uniunii Europene și care poate sacarifica animale pentru piața externă), fie să-și amenajeze un punct de sacrificare cu aprobare temporară.
Pentru ca aceste puncte să fie autorizate, crescătorii trebuie să îndeplinească mai multe norme. Printre acestea, trebuie să asigure o separare a locului de tăiere față de punctul de comercializare, să amenajeze spații speciale pentru cazarea și adăpostirea animalelor, să asigure sistem de alimentare cu apă potabilă și apă caldă, să dețină mijloace de colectare a sângelui și produselor necomestibile rezultate din sacrificare în vederea dirijării lor la un incinerator, etc.
Doctorul Petrea Dulgheru, șeful DSVSA Suceava, a precizat că până acum cinci crescători de oi, persoane fizice, trei din Șcheia, unul din Hânțești și unul din Bursuceni, au primit aviz temporar pentru spații de tăiere, aceștia fiind singurii care-și pot sacrifica mieii destinați comercializării în afara abatoarelor.
Criza acută de crotalii nu a fost rezolvată Toate carcasele provenite de la miei sacrificați legal vor avea aplicate ștampile ovale sau rotunde, funcție de locul în care s-au făcut tăierile.
„Numai pentru acești miei putem să garantăm că sunt sănătoși. Îi rugăm pe cumpărători să urmărească dacă există aceste ștampile, și dacă sunt imprimate clar, existând riscul ca unele să fie contrafăcute”, a declarat Petrea Dulgheru.
Problema cu care se confruntă crescătorii de animale din județ, ca și cei din alte localități din țară, este lipsa crotaliilor, mijloace de identificare fără de care în mod normal mieii nu ar putea fi vânduți în piețe.
Din necesarul de 20.000 de crotalii pentru județul nostru, în stoc abia există 3.000 de astfel de mijloace de identificare, care vor fi folosite cu precădere pentru animalele destinate comerțului extern.
Având în vedere criza de crotalii, și faptul că ciobanii și consumatorii nu au nici o vină pentru aceste lipsuri, pentru comerțul de miei din piețele locale se va permite și comercializarea mieilor necrotaliați, după o examinare sanitar-veterinară.
„Fiind în perioada Sărbătorilor Pascale, când comerțul de produse din carne este la un nivel ridicat, echipele de inspectori ale DSV fac deja controale tematice, în vederea eliminării produselor și cărnii care ar putea pune în pericol siguranța și sănătatea consumatorilor”, a ținut să precizeze Petrea Dulgheru.



Recomandări

Sucevenii, avertizați să fie foarte atenți de unde cumpără miei și produse alimentare, în general, înainte de Paște

Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare Suceava
Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare Suceava

Sucevenii, avertizați să fie foarte atenți de unde cumpără miei și produse alimentare, în general, înainte de Paște

Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare Suceava
Doctorul Sorin Mihai Voloșeniuc, directorul executiv al Direcției Sanitar Veterinare Suceava