Volei juniori

Sucevenii au pierdut la Botoșani, dar rămân în cărți pentru turneul semifinal



Echipa de volei juniori a Liceului cu Program Sportiv Suceava, pregătită de antrenorul Vasile Moșuc, a început acest an cu stângul, după ce a pierdut pe terenul celor de la CSȘ Triumf Botoșani, scor pe seturi 1 – 3. Voleibaliștii suceveni au început foarte bine acest prim meci din returul campionatului și s-au impus în primul set cu scorul de 25 – 23. Elevii lui Vasile Moșuc au continuat jocul bun și în prima parte a setului doi, când au condus cu 7 – 2, dar până în final au cedat cu 24 – 26. Setul trei a fost adjudecat de gazde cu scorul de 25 – 21, botoșănenii conducând astfel cu 2 – 1 la seturi, după ce au fost conduși cu 1 – 0. Setul patru a fost din nou unul foarte disputat, LPS Suceava reușind să conducă pe final cu 23 – 20, dar au pierdut cinci mingi la rând și au pierdut astfel partida cu scorul de 1 – 3 la seturi.
„A fost un meci foarte disputat, pe care îl puteam câștiga, dar am greșit foarte ușor mai ales în momentele cheie, pe final de set, când s-a simțit lipsa meciurilor de pregătire din pauza de iarnă. În ciuda acestei înfrângeri ne păstrăm în continuare șansele pentru calificarea la turneul semifinal”, a declarat antrenorul Vasile Moșuc.
Pe 30 ianuarie, juniorii de la LPS Suceava vor întâlni pe teren propriu liderul seriei, VCM LPS Piatra Neamț, urmând ca pe 2 februarie să joace meciul rămas restant din turul campionatului, pe terenul de la Toplița.