Subvenții diferențiate pentru persoanele din unitățile de asistență socială



Subvenția medie lunară pentru persoanele din unitățile de asistență socială administrate de asociații sau fundații va crește diferențiat, începând din 1 ianuarie 2009, în funcție de tipul de centru social, fiind stabilită de la 90 de lei până la 250 de lei.
Guvernul a stabilit miercuri, printr-o hotărâre că există diferențe semnificative între valoarea costului lunar de acordare a serviciului pentru diferitele tipuri de centre. Ministerul Muncii, Familiei și Egalității de Șanse a propus stabilirea unor niveluri medii lunare ale subvenției diferențiate pe patru categorii de centre.
Astfel, se va acorda o subvenție de 90 de lei pe persoană pentru cantinele sociale și alte servicii de acordare a hranei, de 120 de lei pe persoană pentru unitatea de îngrijiri la domiciliu, de 175 de lei pe persoană pentru centrul de zi și de 250 de lei pe persoană pentru centrul rezidențial.
În prezent există un singur nivel al subvenției, de 89 de lei, pentru toate persoanele, indiferent de tipul de centru social care le oferă servicii.