Subaru a realizat că risca prea mult și ar fi dat de necazuri serioase în segmentul SUV, dacă nu schimbă estetica monotonă a mult lăudatului Tribeca. Era imposibil să vinzi în Europa modelul care nici măcar pe americani nu prea i-a impresionat.
Soluția era schimbarea amprentei exterioare, folosind linii mai puțin controversate, stilistica fiind adaptată gusturilor clientului european. Asta înseamnă că Tribeca, modelul SUV ce cântărește aproape două tone, se adresează europenilor grație modificărilor de design, vizibile de altfel, la ediția 2008.
Dacă aspectul este schimbat radical, nu același lucru îl spunem despre partea de propulsie, formată dintr-un singur motor. Unitatea ce se alimentează cu benzină dispune de șase cilindri și 258 de cai putere și un cuplu de 350 Nm. Motorul cu o cilindree de 3600 cmc înlocuiește propulsorul boxer de 3.0 litri și 245 de cai putere, considerat insuficient pentru a satisface nivelul de performanță Subaru.
Noul Tribeca, dacă îi putem spune așa, atinge o viteză maximă de 207 kilometri pe oră și sprintează în 8.9 secunde de la 0 la 100 km/h. Constructorul japonez afirmă că proaspătul SUV are un consum mediu de 11,6 litri la 100 km. În privința motorului diesel, primul din istoria Subaru, producătorul nipon afirmă că acesta nu va intra în echiparea versiunii actuale Tribeca.
Modelul este disponibil din 1 februarie în două versiuni distincte, la prețurile de bază de 65.740 euro, respectiv 69.740 euro.