Carieră

Subalternii critică șefele insensibile



Subalternii critică șefele insensibile
Subalternii critică șefele insensibile

Un studiu efectuat de cercetătorii americani relevă faptul că femeile cu funcții de conducere sunt judecate mai aspru decât bărbații care au aceeași activitate.
Potrivit studiului, șefele despre care angajații cred că sunt persoane rele, insensibile și nepăsătoare la ceea ce simt subalternii lor sunt criticate mai dur și considerate mai puțin pregătite din punct de vedere profesional decât bărbații.
Studiul a fost efectuat de Kristin Byron, profesoară la Facultatea de Management din cadrul Universității Syracuse din New York. Byron și-a propus să afle dacă, în cazul directorilor, calitatea de a fi atent la sentimentele celor din jur este considerată un atu și dacă datorită acestui atu subalternii sunt mai mulțumiți de șeful lor.
În cadrul studiului, Byron a monitorizat 44 de studenți angajați cu jumătate de normă și 78 de directori din cadrul a patru companii, pentru a vedea cât de buni sunt aceștia la a observa problemele de ordin emoțional. Angajaților li s-a cerut să spună prin intermediul unor descrieri standard cât de mult cred ei că șefii lor îi ajută și îi susțin, cât de convingători sunt și cât de mulțumiți sunt la serviciu.
– Alte criterii pentru bărbați
Rezultatul studiului a scos la iveală faptul că femeile aflate în funcții de conducere, dar care nu descifrau limbajul trupului și nu luau în seamă mimica, postura și tonul vocii angajaților erau considerate ca fiind „nepăsătoare” și au primit punctaj mic la capitolul „mulțumire”. Nu același lucru s-a întâmplat în cazul bărbaților, care nu puteau să citească dincolo de mimică și postură: aceștia nu au fost depunctați din acest motiv.
Byron a explicat că subalternii se așteaptă ca o femeie să fie mai sensibilă față de sentimentele celorlalți, de aceea „nu sunt văzute bine” când nu îndeplinesc aceste criterii.
În plus, angajații judecă performanțele profesionale ale femeilor cu post de conducere în funcție de gradul de înțelegere și sensibilitate, ceea ce nu este corect, mai ales că, în cazul bărbaților, nu se aplică aceleași criterii, întrucât cei cu funcții de conducere sunt considerați în general mai analitici, mai pragmatici și nimeni nu se așteaptă ca ei să fie sensibili la soarta celor din jur.
(Click News)



Recomandări

Două funcții de director și cel puțin două de șef de serviciu, eliminate de managerul Spitalului Clinic din Suceava, Larisa Blanari

Două funcții de director și cel puțin două de șef de serviciu, eliminate de managerul Spitalului Clinic din Suceava, Larisa Blanari
Două funcții de director și cel puțin două de șef de serviciu, eliminate de managerul Spitalului Clinic din Suceava, Larisa Blanari

”Fabrica de permise de la Suceava” s-a lăsat cu condamnări. Comisarul-șef Radu Obreja a primit 10 ani de închisoare

Comisarul-șef Radu Obreja, fostul șef al Serviciului Permise și Înmatriculări Suceava
Comisarul-șef Radu Obreja, fostul șef al Serviciului Permise și Înmatriculări Suceava