Seară muzeală

„Sub semnul Lovineștilor”



„Sub semnul Lovineștilor”
„Sub semnul Lovineștilor”

Membrii Cenaclului „Hyperion” din București vor fi prezenți la Fălticeni, la sfârșitul acestei săptămâni, pentru o întâlnire cu iubitorii de cultură. „Sub semnul Lovineștilor” este genericul sub care se va desfășura astăzi, de la ora 18, seara muzeală organizată de Muzeul de Artă „Ion Irimescu” și Primăria municipiului Fălticeni, în Sala „Pictor Aurel Băeșu”.
Simpozionul programat cu prilejul acestui eveniment cultural se axează pe viața și opera eseistului fălticenean Vasile Lovinescu. Și-au anunțat prezența la Fălticeni o parte dintre discipolii gânditorului fălticenean: dr. Roxana Cristian, Florin Mihăescu, Theodor Ghiondea. Cu această ocazie, dr. Roxana Cristian va lansa cartea “Agartha fălticeneană”, a cărei prezentare va fi făcută de Daniela Barbu.
Printre lucrările cu care exegeții lui Vasile Lovinescu vor captiva publicul se numără “Unicitatea lui Vasile Lovinescu”, autor Florin Mihăescu, “Maestrul, spiritul și calea”, autor Theodor Ghiondea, comentariul textului “Fălticeniul oniric” al lui Vasile Lovinescu urmând a fi făcut de dr. Vasile V. Gh. Popa (fiul folcloristului Vasile Gh. Popa).
Un alt moment al evenimentului de astăzi va fi dedicat scriitorului fălticenean V. Gh. Popa, de la a cărui naștere se vor împlini în această toamnă 100 de ani. Evenimentul de la Fălticeni va fi întregit de recitalul de flaut susținut de Nicolae Maxim de la Filarmonica din București.
Cenaclul “Hyperion” a fost inițiat și condus de Vasile Lovinescu, printre numeroșii săi elevi și adepți “cel mai fidel și mai apropiat este Florin Mihăescu”.



Recomandări

Zilele Culturii Fălticenene 2025 – Un festival al valorilor culturale, al recunoștinței și al excelenței locale

Zilele Culturii Fălticenene 2025 - Un festival al valorilor culturale, al recunoștinței și al excelenței locale
Zilele Culturii Fălticenene 2025 - Un festival al valorilor culturale, al recunoștinței și al excelenței locale