Facultatea de Inginerie Mecanică și Mecatronică din cadrul Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București a organizat vineri, 7 noiembrie, cea de-a VII-a ediție a concursului studențesc Smart Mechatronics Challenge, la care au participat 11 echipe reprezentând universitățile din Brașov, București, Craiova, Cluj-Napoca, Iași, Petroșani, Pitești, Ploiești, Sibiu, Suceava și Timișoara. Echipa din Suceava a obținut o performanță deosebită, clasându-se la finalul concursului pe locul al III-lea.
Echipa de la USV a fost formată din trei studenți de la Facultatea de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor. Dintre aceștia, doi sunt absolvenți ai programului de studiu Sisteme electrice, în prezent masteranzi în anul I la programul Tehnici avansate în mașini și acționări electrice, iar al treilea este student în anul IV la programul Sisteme electrice. Echipa a fost antrenată de conf. univ. dr. ing. Mihai Rață, de la Departamentul de Electrotehnică din cadrul Facultății de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor. La finalul concursului, studenții suceveni au fost depășiți doar de echipa din Timișoara (locul I) și echipa din Craiova (locul al-II-lea).
Obiectivul general al concursului Smart Mechatronics Chalenge – SMC2025 a constat în verificarea, testarea şi premierea studenților cu pregătire de excelenţă în domeniul sistemelor mecatronice industriale și al automatizărilor industriale. Echipele participante trebuiau să programeze funcționalitatea unor echipamente mecatronice în acord cu cerințele și constrângerile regulamentului concursului.
În cadrul concursului, fiecare echipă a utilizat câte două platforme educaționale realizate cu sprijinul sponsorilor ASTI Automations, Finder și Multitech. Evaluarea studenților a fost realizată de un juriu format din reprezentanți ai sponsorilor ediției din acest an.






