Studenții Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava își pot desemna cei mai marcanți profesori care să fie premiați în cadrul Galei Bologna. Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) lansează astăzi cea de-a V-a ediție a proiectului Gala Profesorului Bologna, care va avea loc în perioada 11-13 mai 2012, la Iași.
Nominalizările se fac pe www.profitari.ro.
Gala Profesorului Bologna este un proiect anual, desfășurat la nivel național, cu scopul de a premia și motiva acele cadre didactice care aduc cel mai semnificativ plus de valoare educației din România, din perspectiva studenților.
Proiectul constă în nominalizarea de către studenți a profesorilor lor preferați, ulterior aceștia fiind evaluați de o echipă de studenți externi care analizează măsura în care cadrele didactice se încadrează în profilul Profesorului Bologna.
Gala propriu-zisă se va desfășura pe parcursul a trei zile, în perioada 11-13 mai 2012, și include în acest an dezbateri și ateliere la care vor participa deopotrivă studenți și profesori care vor analiza și dezbate importanța implementării în România a unui învățământ centrat pe student, dar și asupra ultimelor schimbări majore la nivel național și internațional în materie de educație.
Evenimentul se va încheia cu festivitatea de premiere a Profesorilor Bologna.