Studenții îi cer ministrului Educației, Cristian Adomniței, o întâlnire de urgență, săptămâna viitoare, pentru a găsi soluții la problemele existente în învățământul superior, astfel ca până la începutul anului universitar acestea să fie rezolvate.
Uniunea Națională a Studenților din România (UNSR) și Uniunea Studenților din România (USR) susțin că dacă ministrul Educației nu va începe dialogul cu studenții, vor cere ajutorul premierului Călin Popescu Tăriceanu, printr-o scrisoare deschisă, iar dacă, totuși, problemele lor rămân nerezolvate, nu exclud nici acțiunile de protest.
Studenții spun că lucrările de renovare a căminelor sunt făcute „de mântuială”, iar termenele de predare sunt depășite cu mult.
„Vrem lucrări de calitate și executate în termen, astfel ca, la 1 octombrie, studenții să nu se cazeze printre mormane de moloz. Având în vedere stadiul în care se află acum lucrările, acestea nu se vor finaliza într-o lună jumătate, iar rolul nostru este de a le accelera. Ne interesează să se termine la timp, dar și cum se termină”, a declarat, joi, într-o conferință de presă, președintele USR, Gheorghe Păduraru.
Acesta a dat ca exemplu câteva cămine din Grozăvești renovate anul trecut și la care, la luarea în primire, studenții au sesizat că în baie cădea faianța, în cameră tencuiala, mobilierul nu era potrivit, rămânând multe spații libere.
„În procesele verbale noi am consemnat aceste probleme, dar nu s-a luat nicio măsură. Nu vrem să se repete situația”, a subliniat Păduraru.
Reprezentanții organizațiilor studențești susțin că 40.000 de studenți din București vor rămâne fără loc de cazare, pentru că în Capitală sunt peste 70.000 de cereri și doar 30.000 de locuri disponibile, iar chiria într-o garsonieră este între 150 și 350 de euro, o sumă foarte mare pentru un student.
Președintele UNSR, Gabriel Petrea, a spus, în cadrul aceleaiași conferințe, că de la 15 septembrie se va deschide, în Grozăvești, un birou de informare pentru studenții care nu au primit locuri de cazare.
„O să-i ajutăm să-și găsească un loc în cămin sau o cazare mai ieftină. Vrem să diminuăm fenomenul de cumpărare a locurilor în cămin, care este în creștere, pentru că a explodat și piața învățământului particular, care a făcut ca un loc în cămin să ajungă la o mie de euro”, a precizat Petrea.
Cele două organizații studențești au anunțat că încep, săptămâna viitoare, verificarea stadiului actual al lucrărilor la cămine și cer Ministerului Educației să se implice și să ia măsuri pentru ca acestea să fie executate corect și la timp.
După revoluție, în București s-a construit un singur cămin – Belvedere, cu 300 de locuri, anul acesta, în octombrie, urmând să fie dat în folosință un altul, respectiv căminul A din Grozăvești, cu 400 de locuri, „insuficient pentru numărul de studenți”, au precizat liderii celor două organizații.
O altă problemă a studenților o reprezintă nivelul burselor. „Vrem să nu ajungem din nou să ne rugăm de minister să mărească bursele, deoarece prețurile au explodat La ora actuală bursa este cuprinsă între 220 și 350 de lei. Vrem ca fondul de burse să crească, rămânând același număr de burse, astfel încât bursa să fie la nivelul salariului minim pe economie și să fie indexată în funcție de inflație”, a afirmat Păduraru.