Liga I

Steaua și CFR Cluj au declanșat războiul psihologic



Pleșan s-a accidentat chiar în meciul cu CFR Cluj, din turul campionatului
Pleșan s-a accidentat chiar în meciul cu CFR Cluj, din turul campionatului

Finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, miercuri, că președintele CA al FC Dinamo, Nicolae Badea, și omologul său de la CFR Cluj, Iuliu Mureșan, au avut o întâlnire la hotel Marriott și că îi este teamă ca aceștia să nu încerce influențarea arbitrilor asistenți de la meciul de duminică.
„Mă frământă un lucru: astăzi la ora 11.00, Nicu Badea s-a întâlnit cu Mureșan la hotel Marriott. Mă gândesc să nu facă alte strategii și nu mi-e frică de Tudor, ci de tușieri. Tușierii atât pot pune la cale, mai ales că nu știu cine sunt ei”, a spus Becali.
Partida Steaua – CFR Cluj, contând pentru etapa a XXI-a a Ligii I, se va disputa, duminică, cu începere de la ora 20.30. Meciul va fi arbitrat la centru de către Alexandru Tudor, în timp ce arbitrii asistenți încă nu au fost anunțați.
Jucătorii Stelei, băgați în ședință de Gigi Becali Finanțatorul Stelei, Gigi Becali, a venit, miercuri la prânz, la stadionul din bulevardul Ghencea unde a avut o discuție cu jucătorii, plecând după aproximativ o oră și 15 minute.
„N-am fost supărat, i-am și spus lui Dică. Ce a zis el, a fost ceva normal. De ce să mă deranjeze? Băiatul s-a apărat pentru ce a fost. Nu era nevoie să îi mai încurajez eu pentru meciul cu CFR, am venit să clarific niște lucruri, pentru a nu fi destabilizată echipa. Nu e niciun fel de disensiune la echipă. I-am spus lui Dică: «Cât vei fi la Steaua, numai de tine mă voi lua, pentru că ai valoare, când nu mă voi lua de tine înseamnă că nu ai valoare. Eu mă iau de jucătorii valoroși. Bănel a greșit mai mult ca tine, dar nu mă iau de el, pentru că nu el e creierul echipei, nu e jucător de bază al echipei». Am pretenții de la Dică, Goian și Rădoi, sunt jucători care dau tonul. Nu joacă Dică, nu joacă echipa. Greșește Goian, greșește echipa, demoralizează echipa. De asta m-am luat de Dică și Goian, nu de Nicoliță. Bănel a greșit, asta e, el săracul e pe muncă”, a completat Becali.
Nicolae Dică s-a arătat deranjat de declarațiile făcute de patronul echipei, Gigi Becali, conform cărora el urmărește doar să se transfere în străinătate, considerând că acestea destabilizează echipa. În schimb, Becali a declarat că jucătorului stelist i se cere mai mult decât celorlalți fotbaliști ai vicecampioanei României, deoarece acesta are valoare.
Andone: „Meciul cu Steaua nu este unul capital” Antrenorul formației CFR Cluj, Ioan Andone, a declarat, miercuri, că echipa sa nu mai este la fel de bună ca în turul campionatului, fiind nemulțumit de jocul prestat cu Universitatea Craiova, în ciuda faptului că a învins cu 4-1.
„Nu îmi place să comentez ce se întâmplă la alte echipe, dar nici noi nu mai suntem cei care am fost în tur. Nici noi nu suntem la fel de buni. E un început de retur, îți creează după două luni de pauză probleme în relațiile de joc. Noi cu Craiova am dat patru goluri, dar nu am jucat foarte bine. Nu pot să vă spun dacă Steaua va câștiga 14 din 14, fiindcă noi, dacă vom câștiga 12 din 14 meciuri, suntem campioni. Pe mine nu mă interesează ce fac alții, mă interesează ce fac eu. Campionatul e lung, nu știu ce se va întâmpla. Suntem primii candidați, dar nu știu ce se va întâmpla. Mai avem 14 meciuri, se poate întâmpla orice”, a declarat Andone.
Tehnicianul grupării clujene spune că meciul de duminică, cu Steaua, nu este capital, considerând că mai important este meciul de joi, cu FC Brașov, din sferturile de finală ale Cupei României. „Jucătorii mei sunt profesioniști și știu că cel mai important e primul meci, care va fi mâine seară și trebuie să-l câștigăm. Avem timp până duminică să ne gândim și la meciul cu Steaua, care pentru noi nu e un meci capital”, a mai spus Andone.
Meciul se joacă cu casa închisă Meciul Steaua – CFR Cluj se va disputa cu casa închisă, toate cele 18.000 de bilete puse în vânzare de gruparea din Bulevardul Ghencea epuizându-se în două zile.
Miercuri, casele de la stadionul Steaua s-au închis în jurul orei 17.00, deși programul era până la ora 18.00, deoarece toate tichetele s-au epuizat. FC Steaua a comercializat bilete pentru meciul cu CFR și pe site-urile www.bilet.ro și www.bilete.ro, însă și acestea au epuizat stocul disponibil.
Steaua a pus în vânzare 18.000 de bilete, alte 6.000 de locuri fiind rezervate abonaților, iar 500 suporterilor clujeni. Suporterii Stelei au format cozi la casele de bilete marți și miercuri, în cele două zile de când s-au pus în vânzare tichetele, la punctele de distribuire de la stadion fiind în permanență sute de persoane.



Recomandări