Europa League

Steaua merge în Scoția fără mai mulți titulari



Toja s-a accidentat și va lipsi din tabăra stelistă
Toja s-a accidentat și va lipsi din tabăra stelistă

Mijlocașii Juan Carlos Toja și Janos Szekely, accidentați, nu au făcut deplasarea, miercuri, cu lotul echipei Steaua în Scoția, în vederea partidei cu Motherwell, din manșa secundă a turului trei preliminar al Ligii Europa.
Nici Dorin Goian nu a plecat în Scoția, el fiind suspendat. În schimb, deși este incert, căpitanul Sorin Ghionea însoțește lotul stelist pentru partida cu Motherwell. La Steaua a fost adus Alexandru Iacob, de la echipa a doua.
„Toja a suferit o entorsă la gleznă la antrenamentul de marți seară, trebuie să așteptăm acum să vedem cât o să stea. Nu trebuie să ne plângem de absențe, trebuie să-i înlocuim pe cei care nu pot să joace și să facem față. Încă am emoții pentru partida de mâine, nu suntem deocamdată calificați. Motherwell își va vinde scump pielea, pentru că nu are nimic de pierdut”, a declarat, la Aeroportul Henri Coandă, președintele FC Steaua, Valeriu Argăseală.
Meciul Motherwell- Steaua, din manșa secundă a turului trei preliminar al Ligii Europa, va avea loc, joi, de la ora 21.45, și va fi transmis de Pro TV. În tur, Steaua s-a impus cu 3-0.
Absențe și la scoțieni
Antrenorul echipei FC Motherwell, Jim Gannon, nu știe dacă se poate baza pe serviciile jucătorilor Christopher Humphrey, Keith Lasley și Mark Archdeacon, toți trei suferind de unele accidentări, informează site-ul Eurosport.
Fundașul Christopher Humphrey, titular în partida tur dintre Steaua și Motherwell, acuză dureri la tendonul popliteu în timp ce Keith Lasley s-a accidentat la un antrenament condus de Jim Gannon. Mark Archdeacon a suferit și el o accidentare și sunt șanse mici ca acesta să evolueze în partida de joi.
Antrenorul Motherwell FC a declarat că Steaua este net superioară echipei sale, iar scopul jucătorilor săi în returul de joi, din Liga Europa, este să arate că pot fi competitivi și că se pot ridica în unele momente la nivelul adversarului, informează Sportinglife.
„Steaua are mare experiență în Europa. Calitatea și valoarea jucătorilor face diferența în astfel de meciuri. Experiența meciurilor cu Steaua este foarte bună pentru jucătorii noștri tineri. Este normal ca suporterii să fie dezamăgiți, dar am dat peste un adversar foarte tare, de la care avem multe de învățat. Steaua este peste noi și a arătat-o la București. Acum scopul nostru este ca jucătorii să crească și să arătăm că le putem pune probleme, că putem fi competitivi”, a spus Gannon.