Pentru a marca împlinirea a 538 de ani de la bătălia de la Vaslui, în care oștile moldo-polono-maghiare au repurtat o victorie strălucită asupra turcilor, Muzeul Bucovinei organizează, în perioada 15 martie – 15 aprilie, o expoziție care va etala 37 de steaguri de luptă ale domnitorilor Moldovei.
Nu sunt steaguri originale, ci replici reușite ale acestora, puse la dispoziție de colecționarul basarabean Costin Petru Nicolae.
Ideea organizării acestei expoziții îi aparține prof. univ. dr. inginer Adrian Graur, care-l cunoaște pe colecționar și care a facilitat și legătura cu muzeografii suceveni.
Expoziția care, așa cum a spus directorul general al Muzeului Bucovinei, Constantin-Emil Ursu, “are rolul de a sensibiliza tânăra generație în fața valorilor istoriei naționale”, a fost prezentată în luna decembrie și la Bârlad.