Suceava

Stația de epurare modernizată va fi pornită la finele lunii



O investiție de aproape 13,7 milioane de euro, în reabilitarea și modernizarea stației de epurare a municipiului Suceava, prin programul ISPA, urmează să fie dată în folosință de la finele acestei luni. Constructorii spanioli de la Dytras au anunțat ieri conducerea Primăriei Suceava că lucrările au intrat deja pe ultima sută de metri și că de pe 28 iunie stația de epurare modernizată va intra în probe.
Dacă totul va decurge bine, pe 30 iunie noua stație de epurare va fi pusă în funcțiune definitiv, asigurând nu doar o prelucrare mai bună a apelor uzate, ci și economii în exploatare.
Noua stație de epurare a apelor uzate va genera o cantitate de 6.200 tone/an de nămol stabilizat și deshidratat care poate fi utilizat ca fertilizant.
Prin reabilitare, stația de epurare va beneficia și de un echipament modern de Control, Supervizare și de Achiziție Automată de Date (SCADA), care va putea fi de asemenea folosit și pentru controlul automat al stațiilor de pompare a apelor uzate.
Nu în ultimul rând, noua stație de epurare beneficiază de o centrală termică pe biogaz, care va produce căldură și chiar energie electrică, folosind gazul produs de fermentarea nămolurilor.