Handbal masculin

Start cu dreptul pentru echipa Universității „Ștefan cel Mare” la Europenele studențești



Handbaliștii suceveni, fericiți după victoria repurtată în fața celor de la Coimbra
Handbaliștii suceveni, fericiți după victoria repurtată în fața celor de la Coimbra

Echipa Universității „Ștefan cel Mare” se află în aceste zile în Portugalia, la Coimbra, acolo unde se desfășoară Campionatul European Universitar de handbal masculin. Formația suceveană pregătită de antrenorii Adrian Chiruț și Iulian Andrei a fost repartizată în grupa A alături de grupările reprezentând Universitățile din Barcelona și Coimbra (Portugalia). Sucevenii, care participă în competiție cu gândul de a-și apăra titlul european cucerit anul trecut în Spania, la Antequera, au început în forță întrecerea. În primul meci, echipa USV Suceava a întâlnit formația gazdă, a Universității din Coimbra, de care au dispus clar, cu scorul de 28-19.
Sucevenii au făcut o primă repriză bună în care au marcat de 14 ori, față de cele doar 6 goluri reușite de portughezi. Deși au echilibrat jocul în partea secundă, lusitanii nu mai aveau cum să evite înfrângerea.
Cel mai bun marcator al Universității „Ștefan cel Mare” a fost Târzioru, cu 6 goluri, lotul de jucători utilizat în disputa cu cei de la Coimbra fiind următorul: Cr. Tcaciuc, Bobeică – Tofănel (2), Burlacu (1), Tîrzioru (6), Polocoșer (2), Olariu (3), Petrea (1), Costea (5), Baican (2), Sandu Mihai (5), Potera (1).
În cel de-al doilea joc de la Campionatul European Universitar din Portugalia, echipa USV Suceava va întâlni astăzi, de la ora 14.00, formația Universității din Barcelona. La fel ca și în cazul partidei cu gruparea portugheză, disputa va putea fi urmărită pe un ecran lat la Cofetăria Studențească. Din fiecare grupă a Campionatului European Universitar în faza următoare a competiției se califică primele două clasate.



Recomandări