La nevoie

Sprijin financiar pentru victimele accidentului din Franța, din partea Primăriei Suceava



Ion Lungu: „Ne vom implica și noi prin acordarea unor ajutoare financiare”
Ion Lungu: „Ne vom implica și noi prin acordarea unor ajutoare financiare”

Municipalitatea suceveană va acorda sprijin financiar sucevenilor care se numără printre victimele accidentului de autocar din Franța.
Anunțul a fost făcut de primarul Sucevei, Ion Lungu, care a solicitat Prefecturii Suceava informații despre persoanele din municipiul Suceava implicate în accident.
„Ne vom implica și noi prin acordarea unor ajutoare financiare, să le facilităm întoarcerea în țară ori să își achite din cheltuielile de spitalizare, unde este cazul”, a declarat Ion Lungu.
Conform ultimului bilanț prezentat de autorități, în autocarul răsturnat în Franța se aflau 15 locuitori ai județului Suceava.
Accidentul s-a petrecut în dimineața zilei de duminică, când un autocar plin cu români care se întorceau din Spania s-a răsturnat pe o autostradă din Franța, în dreptul localității Vidauban. Pe lângă zecile de răniți internați în mai multe spitale din Franța, unul din pasageri, un copil în vârstă de trei ani, și-a pierdut viața.